Küçük

Küçük çocuklarda tüberküloz tehdidi

Prof. Dr. Ayşe Yüce, dünyada 2012 yılında tüberkülozdan 1.3 milyon insanın hayatını kaybettiğini söyleyerek, vatandaşları uyardı.

Halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemesi ve özellikle 2-3 haftadan daha uzun süren öksürüğü olan kişilerin mutlaka doktora başvurmalarını belirten Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Tüberküloz Çalışma Grubu ve Sempozyum Başkanı Prof. Yüce şunları söyledi:

“Türkiyede Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre yılda 13 bin 535 yeni tüberküloz olgusu bildirilmektedir. Bu olguların yaklaşık yarısı 15 yaşın altındaki çocuklardır. Çocukların yüzde 60ı erkek, yüzde 40ı kadın olup erkeklerde akciğer tutulumu ön planda iken, kadınlarda akciğer ve akciğer dışı organ tutulumu benzer olarak görülmektedir. Hastalığın bulaşma riski de yüksektir. Bu yüzden sık sık tarama yapılması gerekmektedir. Ayrıca, hastalığın tedavisinde de etkili ilaç sayısı azdır. Halen kullanılmakta olan BCG aşısına alternatif olarak 200den fazla yeni aşı adayı geliştirilmiş, 11 yeni aşı adayı için klinik çalışmalara başlanmıştır.”

Milliyet