Koruma

Koruma amaçlı ek vergiler ağustosta kalkıyor

Tüm dünyada kotaların kalkmasıyla beraber, Uzakdoğu menşeili ürünler artarken, 2006 yılında yerli ayakkabı üretimini korumak için ek vergi getirilmişti.

Suni ayakkabıda ithalatında 1.35 dolar, deri ayakkabıda ise 2.35 dolar ek vergiye rağmen, ithalat hız kesmeden sürdü. Yaklaşık bir ay sonra, 9 Ağustos 2014te ek vergi uygulaması kalkıyor. Sektör, ek vergiye rağmen 7 yılda 2 kat artan ayakkabı ithalatının önüne geçebilmek için yeni koruma önlemleri ve ek vergi talep ediyor.

57 milyon çift ithal

Ekonomi Bakanlığının verilerine göre Türkiye, 2006 yılında 35 milyon çift ayakkabı ithal etti ve bunun parasal karşılığı 515 milyon dolardı. 2013 yılına gelindiğinde ise 56.7 çift ayakkabı ithal edildi ve bunun parasal karşılığı 993 milyon dolara ulaştı. Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin, “2013 yılında 70 milyon dolar civarında ek vergi alındı. Vergiye rağmen bu kadar artış varken, vergi kalkarsa bizleri ciddi bir sıkıntı bekliyor. Ek verginin uzamaması durumunda sektör, ciddi bir darboğaza girer” dedi.

Hürriyet