Körfez

Körfez geçişinin ayakları tamam

İstanbul-İzmir arasını 3.5 saate düşürecek otoyol projesinde, Körfez Geçiş Köprüsü’nün denizdeki ayakları tamamlandı. 2015 mayıs ayında Altınova-Gemlik arası açılacak

İstanbul – İzmir arasını 3.5 saate indirecek Gebze – Orhangazi – İzmir Otoyolu’nun inşaatına 24 saat kesintisiz devam ediliyor. Bu kapsamda İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün denizdeki ayakları tamamlandı. Köprüdeki Kuzey ve Güney Ankraj bloğu kazı çalışmaları da tamamlandı. Körfez geçişini 70 dakikadan 6 dakikaya indirecek köprü 3 kilometre uzunluğuyla dünyanın en büyük dördüncü köprüsü olacak. Köprünün 2015’te hizmete girmesi planlanıyor. Güzergah üzerinde yer alan Samanlı, Belkahve tünellerinde de çalışmalar yüzde 80 tamamlandı. Otoyolun tamamının 2016’da trafiğe açılacağı ifade edildi.

Otoyol tamamlandığında mesafe 140 kilometre kısalacak. Böylece 870 milyon TL tasarruf sağlanacak. Proje, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 433 kilometre uzunluğunda. Proje kapsamında 31 viyadük, 2 tünel, 199 köprü, 21 gişe alanı, 8 bakım işletme merkezi, 7 servis alanı, 7 park alanı olacak. Proje bittiğinde Gebze – İzmit arasındaki trafik yükü de yüzde 30 azalacak. 3 gidiş, 3 dönüş ve 1 yaya olmak üzere 7 şeritli olacak köpreden geçiş ücreti ise KDV hariç 35 dolar olacak. Köprü, İstanbul Boğazı’na yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile birleşecek.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Yalova’yı cazibe merkezi yapacak en önemli projenin İstanbul’u Yalova’ya, Yalova’yı Bursa’ya, Bursa’yı İzmir’e bağlayacak otoyol projesi olduğunu anlattı. Elvan İnşallah önümüzdeki yılın 4 ya da 5’nci ayında Altınova ile Gemlik arasındaki bölümü açmış olacağız. Hedefimizi buna yoğunlaştırdık dedi.

Sabah