Köprüde

Köprüde bakım haftaya

İstanbul şehir içi ulaşımının önemli ayaklarından Boğaziçi Köprüsünün planlanan 40. yıl bakım-onarım çalışmaları önümüzdeki hafta başlayacak.

Okulların tatile girmesiyle başlayacak çalışmalar yoğunlukla gece saatlerinde yapılacak ancak her iki yönde birer şerit trafiğe kapatılacak. Metrobüsler ise açık olan şeritlerden yolcu taşımaya devam edecek. 1,5 yıl sürecek çalışma esnasında trafikte büyük bir kaos yaşanmasından korkuluyor. Pik (trafiğin en yoğun olduğu) saatte açık olacak 4 şeritten ortalama saatte 6 bin aracın geçiş yapacağını belirten ulaşım uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, trafik sıkışıklığının önlemesi için tek çözümün deniz ulaşımı ve toplu taşıma olduğunu söylüyor.

Çalışmalar kapsamında mevcut 236 askı halatının değişeceği köprüde, kulelerin içten çelik levhalar ile güçlendirilmesi de planlanıyor. Köprü tabliyesinin bazı bölümlerinde de bakım, onarım ve güçlendirme çalışmaları yapılacak. Ana kablo ve ankraj odaları için ise korozyona karşı nem alıcı sistemler kurulacak. Aynı dönemde Fatih Sultan Mehmet Köprüsünde de boya işleri ile ana kablo ve ankraj odaları çalışma yapıcak. Ancak bu köprüdeki çalışmalar şerit kapatılmadan gerçekleşecek.

Gidiş-geliş 2şer şerit

Boğaziçi Köprüsündeki çalışmalar ensnasında en son 1991 yılında değiştirilen asfalt da yenilenecek. Bu sırada yol, asgari iki gidiş iki geliş olarak hizmet verecek. Askı halatların değişimi sırasında da trafiğin tamamı kapatılmayacak. Metrobüs hattı ise kesintisiz çalışmaya devam edecek. Kabloların tabliye bağlantıları, trafiğin en aza indiği gece saatlerinde kenardaki birer şerit kapatılarak yapılacak. İnşaatta, çeliğin 10 katı kadar mukavemetli özel öngerme çeliği kullanılacak. Köprünün sallanma veya deprem sırasında zarar görmesini engellemek amacıyla da köprü ayaklarına enerji sönümleyici damperler yerleştirilecek. İlk dizaynında köprünün yatay salınımıyla oluşacak darbe etkilerini azaltmak amacıyla çapraz halat kullanılan köprünün 40. yıl bakımında, bu halatlar dikey hale getirilecek.

Çalışmalar ensnasında en çok korkulan ise trafik kaosunun yaşanması. Fatih Sultan Mehmet Köprüsündeki çalışmalar sırasında vatandaşların trafikte büyük sıkıntı çektiklerini hatırlatan Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, “Toplu ulaşım bağlantılarını deniz yollarıyla bütünleştirerek yapmak trafiği engelleyecektir” diyor.

Milliyet