Konutlarda

Konutlarda ısı tasarrufu yapmamak 1.2 milyar liraya mal oluyor

Enerji ve Isı Tasarrufu Derneği’ne (ETADER) göre, Türkiye OECD ülkelerinin iki katı enerji harcıyor. Türkiyede enerji ve ısı tasarrufu yapılarak, yılda 480 okul, 6 bin anaokulu, bin 714 kadın sığınma evi açılabilir.

Özellikle kış aylarında ısınma giderleri her ailenin bütçesini sarsan önemli masraf kalemlerinden biri. Türkiyede yaklaşık 2 milyon konut, merkezi ısıtma sistemi kullanıyor ve bu konutların ısınma masrafı yılda neredeyse 3 milyar TLye ulaşıyor; ancak bu masrafın nedeni sadece kötü havalar değil, ısı tüketimi konusunda yeterince bilinçli davranmamamız.

Bilinçsiz ısı tüketiminin ek külfetinin yılda 500 TL olduğunu belirten Enerji ve Isı Tasarrufu Derneği (ETADER) Başkanı Zafer Yavuztürk, “OECD ülkelerinin iki katı enerji harcıyoruz. Oysa Türkiyenin enerji tasarruf potansiyeli yüzde 30” diyor. Yavuztürk, alınabilecek irili ufaklı önlemlerle hem aile bütçesine hem ülke ekonomisine katkıda bulunmanın mümkün olduğunu vurguluyor.

Yüzde 27.5 tasarruf sağlandı

ETADERin sıraladığı tedbirler arasında binada mantolama çalışması yaptırmak, kapı ve pencerelerde ısı kaçaklarını en aza indirgemek, hatta binanın iç ve dış duvarları ile düz çatılarda ısı iletkenliği düşük yalıtımlı açık renk boya tercih etmek ilk akla gelenler.

Öte yandan, 2007de yürürlüğe giren Enerji Verimliliği Kanunu çerçevesinde merkezi ısınma sistemi kullanan binalarda ısı gider paylaşımının zorunlu hale gelmesi de tasarrufun bir diğer ayağı. Daire içi ısıtma tesisatının özelliklerine uygun olarak belirlenen Isı Pay Ölçer cihazıyla, ısı gideri kullanım alanına göre paylaştırılıyor. Ayrıca kalorifer peteklerine takılan termostatik vanalar sayesinde oda sıcaklığı istenildiği gibi ayarlanabiliyor. Böylece yüzde 30a varan enerji tasarrufu sağlanıyor. Bu arada Çevre ve Şehircilik Bakanlığının dört ilde, toplam 11 bin konutta gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçları oldukça çarpıcı:

Isı paylaşım sistemine geçen binalarda ortalama yüzde 27.5 tasarruf sağlandı. Yani yaklaşık 3.5 milyon metreküp daha az enerji tüketildi ve ulusal ekonomiye 3 milyon 650 bin TL katkı yapıldı. Dolayısyla; konutlarda önerilen tasarruf yöntemleri hayata geçirildiği takdirde yaklaşık olarak yıllık 1.2 milyar TL tasarruf sağlamak mümkün.

Dünya