Kocaelide

Kocaeli’de 2000 fidan toprakla buluşturuldu

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD), Kocaeli Lider Gençlik İzcilik ve Spor Kulübü ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin işbirliği ile düzenlenen “Bir Fidan Bin Hayat” kampanyası kapsamında Kandıra Sarıhocalar bölgesinde fidan dikim programı yapıldı. Programda 2000 adet fidan toprakla buluştu.

Programa Kocaeli Bilim Kültür ve Sanat Derneği , Mahmut Esad Coşan Camii Derneği, Karamürsel Alp Çevre Kültür ve Dayanışma Derneği, Gölcük Kültür ve Çevre Derneği, Gölcük Lider Gençlik İzcilik ve Spor Kulübü, Kocaeli Hanımlar Kültür ve Yardımlaşma Derneği , Gölcük Arife Hanım Çevre ve Dostluk Derneği, Başiskele Reyhan Hanımlar Çevre ve Kültür Derneği ve Körfez Petek Hanımlar Derneği üyeleri katıldı.

Yapılan Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından açılış konuşması yapan ÇEKUD İl Temsilcisi Fikret Ayman, 1999 yılında çeşitli meslek gruplarında çalışan çevre gönüllüleri tarafından kurulduklarını, çevreye duyarlı bir kamuoyu oluşturmaya çalışan ve 15 bölge, 81 İl, 8 yurtdışı gönüllü temsilciliği ile binlerce gönüllüsü ile kamu yararına faaliyet gösterdikleri söyledi.

Kocaeli Lider Gençlik İzcilik ve Spor Kulübü Başkanı Ramazan Ulukavak da, gençler ve çevrenin korunmasının önemine vurgu yaparak, “Burada fidanları toprak ile buluşturarak çevreyi koruyacağız. Ama en önemlisi biz fidanları ama fidanların en güzelini çocuklarımızın, gençlerimizin, kardeşlerimizin gönüllerine dikelim. Gönül fidanlarını çoğaltalım ki orman olsun, dünya daha güzel olur. “dedi.

ÇEKUD genel merkezden Eyüp Agah İslam da, “Çevre sorunları ile mücadele etmenin en etkili iki yolu ağaçlandırma ve bilinçlendirmedir. Çevrecilik fidan dikmek ve tören yapmak değildir. Çevrecilik insan ve doğaya saygı ile başlar. Akarsuyun başında bile olsak suyu israf etmemektedir. Evdeki musluğu kısmak, gereksiz yanan lambayı söndürmek, arıtmaları çalıştırmak, geri dönüşüm ile katkıda bulundurmaktır. Kısacası çevrecilik tek başına da olsa her şeyi dengeli kullanma ve ihtiyaç fazlası herşeyi kısmakla olur. “dedi.

Yapılan konuşmaların ardından büyük bir çoğunluğu izciler ile ailelerden oluşan grup Sokak Hayvanları Bakım Merkezinin belirlenen alanlarına ardıç fidanları dikti. İzciler ile aileleri yaklaşık 2000 fidanı kısa zamanda toprak ile buluşturdu.