Kıyılardaki

Kıyılardaki şehirler sel tehdidi altında

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2012de yayınladığı çalışmaya göre, Türkiyede büyük şehirlerde meydana gelen sel hasarlarına bağlı maddi kayıpların, depremlerin neden olduğu maddi kayıplara yaklaştığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Binlerce bilim insanının katkı sunduğu Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli raporlarına göre, deniz seviyesi geçtiğimiz yüzyıla göre yaklaşık 20 santimetre yükseldi. İklim değişikliğinin sebep olduğu deniz seviyesindeki artışın, Türkiyenin kıyı şeridindeki şehirlerini de tehdit etmesi bekleniyor.”

‘Küresel ısınma gıda için risk

İklim değişikliğinin; insan sağlığı, küresel gıda güvenliği ve ekonomik kalkınma için büyük bir risk oluşturduğuna dikkati çeken Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Ülkemiz küresel ısınma tehdidi altında. Türk çiftçisi bu yıl kuraklık, don, dolu, fırtına gibi hemen hemen bütün doğal afetleri yaşadı. Bu afetler, çiftçimize büyük zarar verdi” dedi.

‘Elektronik atıklar hasta ediyor

Bahçeşehir Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Özdemir, “Elektronik atıkların içeriğindeki civa, beyinde ve böbreklerde hasara, baryum ise kalp ve karaciğer hastalıklarına, kas zayıflıklarına sebep oluyor. Berilyum, akciğer kanserine, krom genetik hasarlara ve alerjik bronşite, kurşun sinir sistemi, dolaşım sistemi ve üreme sisteminde hasarlara, kadmiyum maddesi de böbrekleri tahrip ederek kemiklerin kırılgan hale gelmesine neden oluyor” dedi.

ABde kişi başı 17 kg, Türkiyede ise 0.3 kg elektronik atık toplanıyor.

Milliyet