Kırtasiye

Kırtasiye ürünlerine dikkat!

Okulların açılmasına sayılı günler kala velilerin çok dikkat etmesi gereken konulardan biri olan okul malzemeleriyle ilgili çok çarpıcı bir detay ortaya çıktı. Piyasada satılan binlerce kırtasiye ürünü için sadece 7 firmanın sertifikalı bir şekilde güvenli satış yaptığı bildirildi.

Çocuklar okul heyecanını yaşarken bir yandan da renkli, kokulu, birbirinden ilginç kırtasiye ürünleri dikkatlerini çekiyor. Bu cancanlı ürünler okul stresini eğlenceli hale getirmek isteyen çocukların, sağlıklarını tehlikeli hale getirebiliyor.

Okul alışverişini ucuza getirmek isteyen veliler ise pazarda bile rahatlıkla bulunabilen bu ürünleri alarak çocuklarını nasıl bir riskle karşı karşıya bıraktıklarının farkında bile değil.

Okul ürünlerinde ki güvenlik sorunu, İstanbul Gümrük Müdürlüğünün Çinden gelen kırtasiye ürünlerine kanserojen madde içermesinden dolayı el koymasıyla tekrar gündem geldi.

Uzmanlar, alacağınız ürünlerin mutlaka sağlık güvencesinin olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor…

İstanbul Kırtasiyeciler Odası Başkanı Yavuz Tekçe, piyasaya çeşitli şekillerde giren ve özellikle de uzakdoğu kökenli olan ucuz ve kalitesiz kırtasiye malzemelerinin abartılmış albeni özellikleri nedeniyle bilinçsizce tüketildiğini vurguladı.

Velilerin kırtasiyelerden özellikle sertifikalı ürünleri almaları gerektiğine dikkat çeken Tekçe,
“Kanserojen madde içermeyen ürünlerin kullanımının fiyatları yüzde 25 oranında arttı. Çantalar ve kaliteli ürünlerde, ’herhangi bir sağlık riski içermez’, ’kanserojen madde içermez’ etiketi bulunuyor. Veliler etiketlere dikkat etsin ve ürünlerin sertifikasını görme hakkını kullansın. Çocuklarınızın sağlığını riske atmayan TSE belgesi olan ürünleri kullanın ” dedi.

haber7