Kırımın

’Kırım’ın kara yüzyılı sona ermedi’

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Çubarov, 20. yüzyılın Kırım Tatarlarının Kara Yüzyılı olduğunu ve 21. yüzyılda da bunun sona ermediğini ifade etti ve bunların kaynağının aynı yerden, Moskovadan geldiğini belirtti.

Kırım Tatarları sürgününün 71. yılı dolayısıyla açıklamalarda bulunan Ukrayna milletvekili, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Türkiyenin Kırımın işgalini tanımadığını ve hiçbir zaman tanımayacağını dile getirmesinin çok iyi bir tutum olduğunu belirtti. Başkan Çubarov, eski Sovyet döneminde Kırım Tatarlarına soykırım yapıldığına ilişkin yasa tasarısını hazırlayarak parlamentoya sunacaklarını dile getirerek, Ukrayna parlamentosunun bu yasa tasarılarını kabul etmesinin ardından, diğer ülkelerin de bunu destekleyeceğini umut ettiklerini dile getirdi. Çubarov, Kırım Tatarları soykırımının tanınmasına yönelik çalışmalarını sürdürdüklerini kaydederek, Devlet Başkanı Petro Poroşenkonun da bunu desteklediğini ve ülke parlamentosunun buna ilişkin gereken kararların alınmasından yana olduğunu vurguladı.

“20. yüzyılın Kırım Tatarlarının Kara Yüzyılı” olduğunu ve 21. yüzyılda da bunun sona ermediğini ifade eden Çubarov, “bunların kaynağının aynı yerden, Moskovadan geldiğini” belirtti. Çubarov, 20. yüzyılda Kırım Tatarlarına yönelik işlenen suçların, günümüzdeki Rusya yönetimi tarafından tekrarlandığını ifade etti. Kırım Tatarları sürgününün 71. yılı dolayısıyla başkent Kievdeki Bağımsızlık Meydanında anma etkinlikleri düzenlendi. Başkent Kievde yaşayan Kırım Tatarları ve Ukraynalıların yanı sıra, Azerbaycanlı ve diğer halkların temsilcileri ile ülkede eğitim gören Türk öğrencilerin katıldığı anma etkinliklerinde, sürgün sırasında ve sürgün yıllarında ölenler anılarak, dua edildi.

Sürgün Kurbanları Mitingine İzin Verilmedi

Kırım Tatarları sürgünü kurbanları için 1990ların başından bu yana her yıl yapılan matem mitingine bu yıl izin verilmedi. Kırım Özerk Cumhuriyetinin geçen yıl tek taraflı olarak Ukraynadan bağımsızlığını ilan etmesi, daha sonra da Rusyaya bağlanmasının ardından iktidara gelen Rus yönetimi, Kırım Tatar Milli Meclisinin matem mitingi düzenlemek için yaptığı başvuruyu reddetti. Kırım Tatar Milli Meclisi, Akmescit Valisi Gennadiy Baharevin kent merkezindeki Lenin Meydanında resmi bayramlar hariç büyük toplantıların yasak olduğunu, miting için Akmescitte başka bir yerin de ayrılmadığını gerekçe göstererek başvurularını geri çevirdiğini açıkladı.

Milli Gazete