Kırım

Kırım Tatarlarının 71. sürgün yılı

Kırımın yerli halkı Kırım Tatar Türkleri bundan tam 71 yıl önce, 18 Mayıs 1944te başlayan yolculukta ve sonrasında büyük trajediler yaşadı. Yaklaşık 430 bin Kırım Tatar Türkü, gece vakti bilmedikleri bir yolculuğa çıkarıldılar; sürgüne…

Kırım halkı hiç görmedikleri Özbekistan, Kazakistan ve Sibiryaya gönderildiler. Yük vagonlarında, karanlıkta günlerce yol çektiler. Tren yolculuğu sırasında ve sürgünün ilk iki yılında Kırım Tatarlarının yüzde 46sı hayatını kaybetti. Yol şartlarının kötü olmasına özellikle de çocuklar dayanamamıştı. Açlık, salgın hastalık ve hava koşulları çok kötü idi. Fabrikaların bulunduğu köylere yerleştirilen Kırım Tatar Türkleri ağır işlerde çalıştırıldı. Aylarca çadırda hatta eştikleri çukurlarda yaşamak zorunda kaldılar.
Gerekçesi de “İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlarla işbirliği yapmak veya onlara karşı gerektiği gibi mukavemet etmemek.”
Sovyetler Birliği ordusunda görevli Kırım Tatar Türkü olan rütbeli ve askerler ve erler de vardı. Kırım Tatarları, 1954 yılında Sovyetler Birliği Başkanı Kuruşçev tarafından Sovyetler Birliği içinde yer alan Ukraynaya hediye edilen vatan Kırım topraklarına 1987 yılından itibaren gelmeye başladılar. Fakat büyük kitlelerin geldiği tarih 1991de SSCBnin yıkılmasının ardından oldu.

2014te Rusya Kırımı İlhak Etti

Geçtiğimiz yıl 27 Şubat tarihinde Ukraynaya bağlı özerk cumhuriyet olan Kırım, Rusya tarafından ilhak edilmişti. Batı dünyasının meşru görmediği ve tanımadığı referandum sonucuna göre Kırım Rusyaya katılma kararı alınmıştı. Son bir yılda Kırım, tüm birimleriyle Rusya kanunlarına göre entegrasyon süreci geçirdi. Bu süreç 1 Ocak 2015te tamamlandı. Kırımın Rusya tarafından ilhakı tanınmadığı için Türkiye ve Avrupa ülkelerinden 28 Şubat 2014 tarihinden bu yana uçuş gerçekleştirilemiyor. Rusyanın birçok şehri üzerinden uçuş ambargosu delinebiliyor.

Sürgündekiler de Kırıma Dönmek İstiyor

100 binden fazla Kırım Tatarı hala sürgün edildikleri Özbekistandan vatanları Kırıma dönebilmiş değil. Dönebilmeleri için ekonomik ve hukuki olarak düzenlemelere gerekiyor.21 Nisan 2014te Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından imzalanan rehabilitasyon kararnamesinde sürgünde yaşayan Kırım Tatar Türklerinin Kırıma dönüşlerini kolaylaştıracak adımlar atılacağı belirtilmişti. Bununla ilgili henüz bir ilerleme sağlanmış değil.

Ruslar ’Kırım sürgünü’ anmalarını yasakladı

Kırım’ı ilhak eden Rusya, 1944 yılında sürgün ettiği Kırım Tatarlarının sürgünün yıldönümü anması için düzenleyeceği etkinlikleri de yasakladı.

Kırım’ı ilhak eden Rusya, Kırım Tatar halkının sürgün yıldönümünde yapmak istedikleri ekinliklere izin vermediler.
konuşan Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kırım’da 18 Mayıs’ta bazı anma etkinlikleri Rus yetkilileri tarafından organize edilecek, ancak onlara Kırım yarımadasında yasaklanan ve Kırım Tatar halkının gerçek temsilcisi olan Kırım Tatar Meclisinin yöneticileri katılamayacak.

Kırım savcısı bugün sürgünü anmak için izin verilmeyen kitlesel toplantıların yapılmaması konusunda uyarılarda bulundu. Kırımoğlu’na göre çok sayıda Kırım Tatarı 1944 sürgünü kurbanlarını anmak istiyor. Kırım Tatar halkının lideri Rus hükümeti yanlısı vatandaşların olası provokasyonlarından endişe ettiğini de dile getirdi.

Cumartesi günü, Kırım Rus yönetimi başkanı Sergey Aksenov Ukrayna’nın güneydoğu bölgesindeki gergin durumdan dolayı yarımadada 6 Hazirana kadar toplumsal etkinliklerin yapılmasını yasakladı.

Millî Gazete