Kıbrıs

Kıbrıs sorunu sil baştan

ABD Başkan Yardımcısı Joe Bidenin geçen ayki tarihi Lefkoşa ziyaretinde açıklanan Kıbrıs müzakerelerinde Türk ve Rum liderlerin 15 günde bir buluşması kararı uygulamaya geçti, ancak önceki günkü ilk randevuda Rum lider Nikos Anastasiadis, Kıbrıslı Türklerin kabul edemeyeceği taleplerle masaya geldi.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu dün Rum lider Nikos Anastasiadisin Lefkoşada BM denetimindeki ara bölgede yapılan görüşmede masaya koyduğu talepleri anlattı. Eroğlu, Rum liderle Kıbrıs sorununun en önemli başlıklarından, Birleşik Kıbrısın nasıl bir sistemle yönetileceğini belirleyen, yönetim ve güç paylaşımı konusunu ele aldıklarını belirterek “Kıbrıslı Türklerin de yeni kurulacak devlette dönüşümlü başkanlık yapacağı anlaşmaya varılmıştı. Yeni Rum lider şimdi kabul etmiyor. Ancak dönüşümlü başkanlık bizim için olmazsa olmaz. Türk ve Rumların ayrı ayrı değil, tek liste halinde seçim yapmasını istiyor. Bu da, nüfusu kalabalık olan Rumların Türk lideri belirlemesi anlamına gelir” dedi.

“Talepleri kabul edemeyiz”

Rumların taleplerinin kabul edilmesinin mümkün olmadığını da söyleyen Eroğlu, kendisinin ise görüşmede yol haritası ortaya koyduğunu söyledi. 

Rumların masaya koyduğu ilk talepler şöyle sıralanıyor:

Dönüşümlü başkanlık olmasın. Başkan sürekli Rum, yardımcısı ise Türk olsun. Türk yardımcının veto hakkı da bulunmasın. Seçimler, Türk ve Rumlar arasında ayrı değil, tek liste halinde yapılsın. Türk başkan yardımcısı da Rumların oyuyla seçilsin. (Rumların nüfusu Türklerin 4 misli) AB müzakerelerde doğrudan masaya otursun. Toprak konusu hemen konuşulsun. (Güzelyurt ve Maraşın yanı sıra Karpazı da istiyorlar) Türkiye nin garantörlüğü ve Adadaki kalacak Türkiye kökenliler hemen görüşülsün. Bu konularda ilerleme olmadan al-ver sürecine geçilmesin.

Radikal