nükleer santral

Kazma vurmadan satış planı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, geçen hafta hükümetlerarası anlaşması imzalanan Sinop nükleer santralı için kurulacak şirkete, EÜAŞ’ın A planı olarak yüzde 49, B planı olarak da hissenin 25-30’lara indiği bir modelle ortaklık planladıklarını söyledi. 
Yıldız, EÜAŞ’ın hissesinin yüzde 25-30’larda olmasını hedeflediklerini kaydederek, kalan kısmını da özel sektörle paylaşmak istediklerini, halka arz ya da blok satış olabileceğini söyledi. Yıldız tekstil, gıda, inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların ilgi gösterebileceğini ifade etti. Japonya ile yapılan 22 milyar dolarlık projenin kredi özkaynak oranının yüzde 70’e yüzde 30 olduğunu anlatan Yıldız, proje kapsamında toplam 6.6 milyar dolarlık özkaynağın yüzde 25’inin EÜAŞ’a ait olması halinde 1.7 milyar dolarlık kısmının, 10 yıl içerisinde tedarik edileceğini söyledi. 
3. santral için 4-5 alternatif
3. nükleer santralın yerinin Japonlar tarafından başta sismik olmak üzere 2 yıl sürecek çalışmanın sonunda belirleneceğini ifade eden Yıldız, Türkiye’nin Trakya, İstanbul , Bursa gibi bölgelerinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine göre büyüme hızının daha yüksek olduğunu, arz yönünden de avantajlı olduğunu söyledi. Yıldız, 3. nükleer santral için 4-5 yer alternatif belirleneceğini kaydetti.