Katkısız

‘Katkısız ürünler tercih edilmeli’

Neredeyse her türlü işlenmiş üründe bulunan gıda katkı maddelerinin zararsız olduğu söylense de alerji ve migren hastalarının uzak durmaları gerekiyor. Mevsiminden önce tezgâhlara ulaşan hormonlu gıdalar da bir başka tehlike

Gıda katkı maddeleri gıdaların tat, koku, lezzet, görünüm, besin değeri ve raf ömrü gibi özelliklerini iyileştirmek amacıyla gıdalara katılan maddelerdir. Çikolotadan sakıza, ketçapdan peynire hemen hemen işlenmiş her gıda da E koduyla ifade edilen katkı maddeleri kullanılır. Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Fatih Gültekin, katkı maddelerinin gıda üretiminde kullanılmadan önce zararlı olup olmadıklarına ilişkin birçok toksikolojik araştırmadan geçtiğini belirterek, “Bunların sonucunda, tüketilmesi sağlık açısından risk oluşturmayan miktarlar belirlenmektedir. Bu miktarlar tüketilirken de tüketiciler izlenmekte, beklenmedik etkiler ortaya çıkarsa, izin verilen emniyetli miktar düşürülmekte veya katkı maddesinin tüketilmesi yasaklanmaktadır” diyor.

Alerji ve migren

Türkiye ve ABde gıdada 360 kadar katkı maddesine izin verildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Gültekin, şöyle devam ediyor;

“Bu katkı maddelerinin bir kısmı her ne kadar toksikolojik testlerden geçmiş ve izin verilen miktarlarının zararsız olduğu ortaya koyulmuş olsa da alerji, migren, hiperaktivite ve kanser gibi hastalıkların oluşmasında veya hastalık bulgularının şiddetlenmesinde rol oynayabilmektedirler. Bu yüzden alerjik bünyeli, migrenli ve hiperaktivite gibi hastalığı olanlar katkı maddelerini tüketirken dikkatli olmalıdırlar. Kanser gibi herkesi etkileyecek riskleri bulunan katkı maddelerinden ise riskleri azaltmak için herkes kaçınmaya çalışılmalıdır.” dedi.

Milliyet