İthal

İthal ürünlerde sağlık riski var!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre ithal edilen ürünlerden denetime alınan her 5 üründen birinde kanser ve güvenlik riski tespit edildi. Bakanlık verilerine göre 2011de yüzde 38.6 olan güvensiz ürün oranı 2012de yüzde 8.7e düşmesine karşın 2013te yeniden yüzde 17.5e yükseldi.

7. Uluslararası Ekoteks Tekstil Sempozyumunda hazır giyimden oyuncağa, kırtasiyeden çocuk bakım ürününe kadar yapılan denetimlerin sonuçları açıklandı.

Sempozyumda, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Daire Başkanı Meral Karaaslan da Türkiye çapındaki inceleme ve kontrol sonuçlarını açıkladı.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiyede de kanserojen içerikli tekstil ürünlerinin insan sağlığını ve gelecek nesilleri ciddi boyutlarda tehdit ettiğini kaydeden İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, şunları söyledi:

“Sürekli artan maliyet unsurlarının yanında kırana rekabet, çok daha titiz ve dikkatli olmamızı zorunlu kılıyor. Kullanılan kimyasalların oluşturduğu olumsuz etkiler insanlara deri teması, solunum veya sindirim yoluyla zarar verebiliyor. Tekstil ürünlerinin birey ve çevre sağlığına zarar vermeden üretilip kullanılabilen, ekolojik dengeyi bozmayan ürünler olması gerekiyor.”

Milliyet