İstanbul

İstanbul, Ankara ve Antalya’ya yeni metro hattı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 3 metro ve 1 tramvay hattı projesinin yapımını üstlendiklerini belirtti.

Elvan, Ankarada AKM-Gar-Kızılay metro hattı, İstanbulda Yenikapı-İncirli, İncirli-Sefaköy metro hattı ve Antalyada Meydan-Havaalanı-EXPO Tramvay hattının proje ve yapım çalışmalarını bakanlar kurulu kararı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının üstlendiğini bildirdi.

Elvan, Ankara’da AKM-Gar-Kızılay metro hattı tümüyle yer altında Metro standartları ile projelendirilmiş olup, 3,3 kilometre ve 3 istasyondan oluşmaktadır. Bu proje, Bakanlığımızca yürütülmekte olan Keçiören – Atatürk Kültür Merkezi Metro hattının AKM İstasyonundan sonra Gar üzerinden Kızılaya uzatılma projesidir. dedi.

İstanbul’daki projeye ilşkin Elvan, Hacıosman-Taksim-Yenikapı metro hattının İncirliye uzatılma projesidir. Yenikapı transfer merkezinde; Marmaray ve Yenikapı- Havalimanı raylı sistem hatlarıyla, İncirli transfer merkezinde ise Bakırköy-Başakşehir, Bakırköy-Beylikdüzü ve İdo-Kirazlı raylı sistem hatlarıyla entegre olacaktır. İncirli-Sefaköy hattıyla kesintisiz bağlanarak, Hacıosman-Beylükdüzü arasında aktarmasız bağlantı sağlanacaktır diye konuştu.

haber7