avrupa birliği

İstanbul’daki işsizlik Güneydoğu ile yarışıyor

Avrupa Birliği’nin istatistik kurumu olan Eurostat’a göre İstanbul ile Güneydoğu Anadolu’nun işsizlik oranları birbirine çok yakın. 2012 yılı itibariyle İstanbul genelinde işsizlik oranı kadın ve erkekler için yüzde 10.7 olurken, Güneydoğu’da ortalama yüzde 11 olduğu belirtildi.
EUROSTAT, Avrupa Birliği’nde bölgelere göre işsizlik haritası çıkardı. Kurumdan yapılan açıklamaya göre kıtada işsizlik, bölgelere göre büyük değişiklikler gösteriyor. 2012 itibariyle en düşük işsizlik Avusturya Salzburg’un, doğası, folkloru ve turizmiyle ünlü Tirol bölgesinde bulunuyor. Tirol’da işsizlik yüzde 2.5 düzeyinde. AB’de işsizliğin en düşük olduğu ikinci yer ise Almanya’nın Tübingen, Oberbayern ve Trier kentlerinin bulunduğu bölge. Nitekim bu bölgede işsizlik yüzde 2.7 olarak ölçüldü.
AB’de en yüksek işsizlik yüzde 38.5’lik oranla İspanya’nın Ceuta bölgesinde bulunuyor. Ceuta’yı yüzde 34.6 ile yine İspanya’daki Endülüs ve yüzde 33’lük oranlarla Extremadura ve Kanarya Adaları izledi. Yunanistan’ın Dytiki Makedonya bölgesindeyse işsizlik yüzde 30 olarak belirlendi.