avrupada işsizlik

İşsizlik tırmanıyor, Avrupa kaygılı

İspanya'dan Yunanistan'a Avrupa ülkelerinde işsizlik rekor üstüne rekor kırıyor. Son rekor: 17 Avro bölgesi üyesinde işsizlik yüzde 12,2…
Ekonomik krizle boğuşan Avrupa Birliği’nde aşılması gereken en önemli sorunlardan biri de  genç nüfusun yüzyüze kaldığı işsizlik. Avro bölgesinde işsizlik yüzde 12,2 ile rekor kırarken, istihdam konusunda sorunlu ülkeler kervanına İtalya da katıldı. İtalya’da işsizlik son 36 yılın rekoru olan yüzde 40.5 ulaştı.
Her üç işsizden biri genç. Fransa’da bu oran 6’da bir. Ülkedeki işsizlik 16 yılın rekorunu kırarak yüzde 11’e ulaşmış durumda.. Durum Yunanistan ve İspanya’da daha da kötü. Gençlerin yarısından fazlası işsiz.
Avrupa Birliği’nde işsiz sayısı ise 27 milyona doğru tırmanırken, 25 yaş altı nüfusta işsiz rakamı, 5 milyon 700 bin… Yani her dört gençten biri işsiz. Birlik genelinde son bir ayda işsiz kalan 104 bin kişinin çok büyük çoğunluğu Avro bölgesinden. İşsizlik rekorunu Yunanistan elinde tutarken İspanya, Portekiz ve Kıbrıs Rum Kesimi bu ülkeyi takip ediyor.
Rekor düzeye çıkan işsizliğin toplum hayatı üzerindeki olumsuz etkileri, uzmanlar ile siyasetçileri endişelendiriyor. Öyle ki, kendilerini krizin en büyük kurbanı olarak gören gençlerin öfkesi yaygınlaşırsa, sosyal huzursuzluk da artabilir.