İsrail

İsrail yine okul vurdu

27 günde bin 830 Gazzeliyi şehit eden İsrail ordusu, üçüncü kez BM okulunu vurdu. İsrail ordusunun evrensel hukuk kurallarını hiçe sayan Gazze saldırıları devam ediyor.

Savaş uçakları dün yine Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu’na (UNRWA) ait bir okul binasını vurdu. Binaya sığınan 3 bin kadar Gazzeli, saldırıya gıda yardımı kuyruğunda beklerken yakalandı. Aralarında çocukların da bulunduğu en az 10 kişi hayatını kaybetti, 50 kişi de yaralandı. Saldırıda ölenler arasında bir Birleşmiş Milletler (BM) görevlisinin de bulunduğu bildirildi.

Bunun üzerine BM Genel Sekreterlik Sözcülüğünden bugün yapılan açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban Ki-munun saldırıyı şiddetle kınadığı bildirilerek binlerce Filistinlinin sığındığı BM tesisine yapılan saldırının, açıkça yeni bir uluslararası insani hukuk ihlali olduğu kaydedildi.

Açıklamasında şu ifadelere yer verdiği kaydedildi:

’Filistinli sivillerin, BM çalışan ve BM tesisleriyle diğer sivil tesislerde BM sığınakları güvenli alan olmalı, savaş alanı değil. İsrail ordusu defalarca bu tesislerin konumundan haberdar edilmiştir. Uluslararası hukukun diğer ihlalleriyle birlikte, bu saldırı hızla araştırılması ve sorumlulardan hesap sorulması gerekir. Bu öfke ve nefret uyandıran bir suç eylemidir.’ ifadesine yer verildi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un saldırının bir suç fiili teşkil ettiğine dair görüşünün tümüyle paylaşıldığı belirtildi. Masum Filistinli sivillerin tek sığınağı olan BM okuluna yapılan saldırının bir ilk olmadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Gazze’deki BM yerleşkelerinin koordinatlarının İsrail makamlarına önceden bildirilmiş olmasına rağmen okulun hedef alınmış olması ayrıca korkutucudur. İsrail, BM binalarına yönelik bu ve daha önceki saldırılarıyla uluslararası hukuka ve insan haklarına ilişkin tüm kural ve teamülleri ayaklar altına almaktadır. Uluslararası toplum, İsrail’in emsali görülmemiş saldırılarından dolayı hesap vermesi için gerekli adımları atmalıdır.

Ajanslar