israil

İsrail illegal yayılmacı politikalarına son vermeli

Fransa’nın Nantes şehrinde faaliyet gösteren Fransa-Filistin Dayanışma Derneği üyesi aktivist Jacques Duran, İsrail’in Filistin topraklarında insan hakları ihlali yaptığını belirtti ve “İsrail yeni yerleşim alanları açarak, uyguladığı illegal yayılmacı politikalarına son vermeli” dedi.

5. Dünya İnsan Hakları Forumu’nun düzenlendiği Nantes Cite des Congres binasında Fransa-Filistin Dayanışma Derneği adına stant açan Duran, forum için 100’ü aşkın ülkeden gelen davetlilere Filistin ile dayanışma çağrısında bulundu. İsrail devletinin 1967 sınırlarını ihlal ederek, bugüne kadar illegal bir şekilde Filistin topraklarını işgal ettiğini söyleyen Duran, İsrail’in aynı zamanda insan hakları ihlali yaptığını kaydetti. İsrail’in binlerce Filistinliyi yayılmacı politikaları nedeniyle topraklarından sürgün ettiğinin altını çizen Duran, yüzlerce Filistinlinin de halen İsrail hapishanelerinde “politik tutuklu” olarak haksız yere alıkonduğuna işaret etti.

Duran, bazı büyük Fransız şirketlerinin İsrail ordusu ile işbirliği yaparak, bu yayılmacı politikaya destek verdiğini söyledi ve Fransız vatandaşlarından bu firmaları boykot etmelerini istedi. Fransa’nın da başta Cezayir olmak üzere bir çok Afrika ülkesinde ve bazı ada ülkelerinde yayılmacı politikalar uyguladığını kaydeden Duran, insan haklarının bugünkü dünyada en fazla ihtiyaç duyulan konuların başında geldiğini vurguladı.