İsrail

İsrail ateşkes sözünü 2 saat tutabildi

Gazze’de görevini fiilen sürdüren eski Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı açıklamada, İsrail’in ateşkesi, ilanından 2 saat sonra ihlal ettiğini belirtti. Bu nedenle İsrail’i kınayan Kudra, İsrail ordusunun Refah kentinde düzenlediği topçu saldırılarında, 4 Filistinlinin yaşamını yitirdiğini, 10 kişinin yaralandığını belirtti.

Görgü tanıkları da İsrail birliklerinin, Gazze Şeridi’nin sınır bölgelerinde bulunan bölgelerdeki halkı doğrudan hedef aldığını ifade etti.

Öte yandan daha önce İsrail ordusunun Refah kentinin doğusunda tarım arazileri ve yerleşim birimlerinin hedef aldığı topçu saldırıları ilk belirlemelere göre 3 kişinin yaralandığı kaydedilmişti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, gece yaptıkları ortak yazılı açıklamada, İsrail ile Hamas arasında 3 günlük insani ateşkes sağlanması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurmuştu. Hamas da İsrail ile bu sabah 08.00’de başlayan 72 saatlik insani ateşkes konusunda anlaşmaya varıldığını bildirmişti. Mısır, bunun üzerine İsrail ve Filistin’e, müzakereci heyetlerini Kahire’ye göndermeleri çağrısında bulunmuştu.