israil

İsrail ‘su’yla da vuruyor

Filistin Sular İdaresi Başkanı Şeddad el-Atili, İsrail yönetiminin Filistinlileri Batı Şeria’dan çıkarmak için suyu bile silah olarak kullandığını belirtti.
Atili, Batı Şeria ve Gazze’de içme suyu konusunda sıkıntı yaşandığını belirterek, “Su sorunu, İsrail ve Filistin arasında imzalanan Oslo anlaşmasına rağmen çözüme kavuşamadı. İsrail, Filistinlileri Batı Şeria’dan, özellikle Ağvar bölgesinden çıkarmak için suyu bir silah olarak kullanıyor” dedi.
Filistinlilerin Şeria nehri, batı, doğu ve güney havzalarındaki suda payı olduğunu ifade eden Atili, İsrail’in Filistinlileri bu haktan mahrum ettiğine dikkati çekti. Atili, Batı Şeria ve Gazze’deki projelerin onay mercii olan Filistin-İsrail Sular Komitesi’nin Filistinlilere sınırlamalar getirdiğini vurgulayarak, şunları söyledi:
“İsrail 1993 yılından beri, çoğalan nüfusa rağmen Filistinlilerin su miktarını arttırmıyor. 2,5 milyon Filistinliye verilen suyun üçte biri, Ağvar bölgesinde yaşayan 9 bin İsrail vatandaşı için ayrılıyor. Bu bölgedeki İsrailliler suyu tarım arazileri ve üretim projelerinde kullanırken biz içme suyundan mahrum bırakılıyoruz. Üstelik baraj ve sarnıç yapımına izin vermeyen İsrail, 2 bin yıllık tarihi sarnıçları da yıktı.”
Atili, İsrail’in Filistinlileri yeraltı sularına zarar vermekle suçladığını ve atık su arıtma tesisi inşasına müsaade etmediğini ancak içtikleri suyun kirlenmesi sebebiyle Nablus, Salfit, El-Halil ve Tubas’ta arıtma tesislerinin yapımına izin vermek zorunda kaldığını söyledi.