bm

İsrail’in politikası izolasyona neden oluyor

BM, İsrail’in Doğu Kudüs’te uyguladığı ayrımcı politikaları eleştirerek, bölgedeki çocukların yüzde 80’inden fazlasının yoksulluk içinde yaşam mücadelesi verdiğini bildirdi.
BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), yayınladığı “Doğu Kudüs’teki Filistin Ekonomisi” raporunda, Kudüs’teki Filistinlilerin yoksulluğunun son on yıl boyunca düzenli bir biçimde arttığına dikkati çekti. Raporda, Doğu Kudüs’te yaşayan Filistinli çocukların yüzde 82’sinin yoksulluk içinde yaşam mücadelesi verirken, aynı bölgede yaşayan İsrailli çocuklarda bu oranın yüzde 45 olduğu belirtildi. UNCTAD raporunda, “İsrail’in Doğu Kudüs’te uyguladığı ayrımcı politikalar derin ekonomik izolasyona neden oluyor” denildi.
İsrail’in uyguladığı izolasyon politikalarının bu bölgenin ne Filistin ekonomisiyle ne de İsrail ekonomisiyle entegre olmasına olanak sağladığına dikkat çekilen raporda, izolasyonun ticaret ve iş bulma imkanları açısından bölge ekonomisine yılda yaklaşık 200 milyon dolar zarar verdiği kaydedildi.
İsrail sivilleri bombaladı
İnsan hakları örgütü B’Tselem, İsrail’in 14 Kasım 2012’deki Gazze saldırısında ölen Filistinlilerin yarıdan fazlasının savaşa katılmayan masum siviller olduğunu belirtti.

Merkezi Kudüs’te bulunan İsrailli insan hakları örgütü (B’Tselem), İsrail’in ‘Bulut Sütunu’ adını verdiği, Gazze’ye yönelik hava, kara ve deniz saldırılarında ölen Filistinlilerin yarısından çoğunun, savaşa fiili olarak katılmayan tamamen masum siviller olduğunu bildiren bir rapor yayımladı.