İsrafa

İsrafa karşı dilim ekmek

Bursa’da ekmek fırınında, birer kilogramlık üretilen ekmekler, müşterilerin ihtiyacına göre dilimler halinde satılarak bu konuda israfın önlenmesine çalışılıyor.

Atadan kalma meslek

Bursada ekmek fırınında, birer kilogramlık üretilen ekmekler, müşterilerin ihtiyacına göre dilimler halinde satılarak bu konuda israfın önlenmesine çalışılıyor. Merkez Osmangazi ilçesinde faaliyet gösteren fırının sahibi Hakan Doğan, atalarının 120 yıl önce başladığı mesleği sürdürdüklerini söyledi. Ekmek israfının, Türkiyenin son yıllardaki en önemli sorunlarından olduğunu vurgulayan Doğan, bir senede üretilen ekmeğin yüzde 6sının çöpe gittiğini anlattı.

Yılda 5 milyon ekmek çöpe…

Ülkede her yıl ortalama 4 milyon 900 bin ekmeğin israf edildiğini anlatan Doğan, şöyle devam etti: “Eskiden fırıncılar olarak kilogramlık ekmekler üretip bunları dilimler halinde satardık. Bunu yeniden uyguluyoruz. Zaten bu uygulama Anadolunun çeşitli yerlerinde yapılıyordu. Trabzonda dilim olarak alabiliyorsunuz. Egenin herhangi bir köyüne gidip ‘2 liralık, ‘3 liralık deyip ekmek kestirebiliyorsunuz ama bu durum şehirlerde adet, porsiyon ekmeğe veya öğrenci ekmeklerine dönmüştü. Ciddi bir israfla karşı karşıyaydık. Onun yerine dilimli ekmekler daha mantıklı oluyor ve israfı azaltıyor. dedi

Millî Gazete