İranla

İran’la 30 milyar doları yakalama hedefi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhaninin Türkiye ziyareti gözleri iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere de çevirtti. Komşu ülke İran, 80 milyonluk nüfusuyla pek çok sektörde potansiyel vaat ediyor.

DEİK Türk İran İş Konseyi Başkan Yardımcısı Bilgin Aygül, 2012 yılında İranla Türkiyenin dış ticaret hacminin 22 milyar dolar olduğunu anımsatarak, şu bilgileri verdi: “2013de bu rakam 14.5 milyar dolar seviyesine geriledi. Bu yıl bu rakamı geçmeyi umuyoruz. İki ülkenin politikacılarının söylediği 30 milyar dolarlık dış ticaret hacmini de en kısa sürede yakalamayı hedefliyoruz.

Ülkede iş yapan 200e yakın Türk firması var. Türk firmalarının yatırımlarının tutarı 3 milyar dolara yaklaşıyor. İnşaat firmaları çok aktif. Toplu konut, alışveriş merkezi, süpermarket inşaatı yapılıyorr. Tekstil, otomotiv, demir çelik, kimya gibi pek çok alanda Türk firmalarını görmek mümkün.

Teknolojide potansiyel

Geçen Aralık ayında iki ülke arasında tercihli ticaret anlaşması gündeme getirildi. Bu anlaşmayı parlemento onaylarsa ciddi potansiyel doğacak. Bu anlaşmayla Türkiyenin 1 milyar dolarlık ihracatını kapsayan üründe gümrük indirimine gidilecek. Bu iki ülke arasındaki ticareti de geliştirecek. İrandaki olumlu hava Türkiye tarafından iyi kullanılırsa önemli işbirliği potansiyeli doğar. 30 milyar dolarlık hedefe de ulaşılır.

İrana yeni yatırımlar her konuda olabilir. Ahşap, petro kimya, ev tekstili, beyaz eşyada faaliyeti olan var. Ama yeni olarak en çok potansiyel teknolojik yatırımlar alanında görünüyor. Cumhurbaşkanı Ruhani 130 kişilik işadamı ekibiyle geldi. Bölgenin refahı, barışı için iki ülke arasındaki ilişkiler olumlu noktada. İran, Ortadoğu denkleminin çözülebileceği önemli potansiyele sahip bir ülke.”

Milliyet