İran

İran petrolü yeniden dünyaya açılıyor

Güney Pars Özel Enerji Bölgesi Genel Müdürü Yusufi, Türkiye, Almanya ve Katardan şirketlerin bölgedeki petrol ve gaz projelerine yatırım yapmak için hazır olduklarını bildirdi.

İran petrolüne uygulanan uluslararası yaptırımların hafifletilmesinden sonra bazı petrol şirketleri, ülkedeki petrol sahalarında yatırım fırsatlarını inceliyor.İranın nükleer programı sebebiyle uygulanan ambargoların hafifletilmesi ve bazılarının da kısmen kaldırılmasıyla bölge ülkeleri ve Avrupa ve Asyadan şirketlerin, İranlı yetkililere petrol sahalarında yatırım yapma isteğinde bulundukları bildirildi.

Yaptırımlar Hafifletilmişti

Güney Pars Özel Enerji Bölgesi Genel Müdürü Mehdi Yusufi, Türkiye, Almanya ve Katardan şirketlerin bölgedeki petrol ve gaz projelerine yatırım yapmak için hazır olduklarını söyledi.Yusufi, İzmir Ticaret Odasından bir heyetin de daha önce Pars Özel Ekonomi Bölgesine gelerek incelemelerde bulunduğunu bildirdi. Yusufi, yabancı şirketlerin Pars bölgesinde yatırım yapmalarının kendileri için önemli olduğunun altını çizdi. Öte yandan, Çin ve Bahreynden yatırımcıların da İranın Huzistan eyaletine gelerek petrol ve doğalgaz sahalarındaki yatırım fırsatlarına baktıkları bildirildi. Petrol ve doğalgaz kaynakları açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden İran, uygulanan uluslararası yaptırım ve ambargolar sebebiyle üretim ve ihracatta bir dizi engellerle karşı karşıya kalıyordu. Geçen yıl İranla BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ve Almanyanın (5+1) temsilcileri arasında gerçekleşen ve uluslararası yaptırımların azaltılması karşılığında Tahranın da nükleer programını kısıtlamasını öngören görüşmeler sonucunda, 24 Kasım 2013te Cenevrede varılan geçici anlaşmayla yaptırımlar hafifletilmişti./AA

Milli Gazete