İnternette

İnternette en fazla siber saldırı Türkiye’de yapılıyor

Bilgisayar güvenlik şirketi Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, dünyada geçen yıl 550 milyon kez siber saldırı gerçekleştiğini, en büyük saldırıların da Türkiyede olduğunu belirtti. Akkoyunlu, dünyada siber saldırıların her yıl 100-200 milyon kez arttığını ifade ederek, 2015 yılında bu siber saldırılar daha da artacak. Dünyada en fazla siber saldırı Türkiyede gerçekleşiyor.

Geçen dönem Türkiyede 11 bin 700 siber saldırı yapıldı. Fatura bilgileri, banka bilgileri ele geçirildi. Verileri çalarak şifreleyen zararlıların sayısı da artmaya başladı. Bilgisayarlardaki dosyalar virüslerle ele geçirilerek şifreleniyor ve dosya sahibinden 5 bin, 10 bin dolar gibi paralar isteniyor. 2014 yılında dünyada 56 milyon kredi kartı cihazı (POS) bilgisi çalındı. Aslında bu bir skandal durum. İcloud ile 200ü aşkın dünyaca ünlü kişinin bilgileri ve fotoğrafları çalındı dedi.

Türkiyede 40 milyon internet, 71 milyon da mobil abonesi bulunduğu bilgisini veren Akkoyunlu, Firmalar kurum içi güvenlik politikalarını öne çıkarmalılar. Artan ücretsiz wi-fi noktaları, mobil cihaz kullanıcıları için olduğu kadar siber suçlular için de bir cazibe alanı. Özellikle Antalya bölgesinde neredeyse tüm oteller, misafirlerine kablosuz ağların keyfini sunuyor. Ancak bu halka açık ağlar, amaçlarına ulaşmak için her yolu deneyen dijital dolandırıcılar için de birer cazibe alanı. Çünkü kablosuz ağlara müdahale edilip edilmediğini söylemek zordur. Bu nedenle oteller, tatil köyleri ya da hastaneler, restoranlar, cafeler gibi internete açık alanların tümünde güvenlik önlemleri almak artık kaçınılmaz bir ihtiyaçtır diye konuştu.

Dünya