İnsanların

İnsanların yürüyebildiği şehirler daha zengin

Ofis ve alışveriş mekanlarının ne kadar büyük bir bölümü Yürünebilir Kentsel Alanlara dahilse, o şehirdeki gelir düzeyi o kadar yüksek oluyor

George Washington Üniversitesi Emlak ve Kent Analizleri Merkezi tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, insanların yürüyebildikleri şehirler, sadece yol bulmak açısından kolaylık sağlamıyor, aynı zamanda daha zenginler.

Patrick Lynch ve Christopher B. Leinbergerin imzasını taşıyan raporda, ABD genelinde en büyük 30 metropol “yürünebilirlik” açısından değerlendiriliyor. Şehirlerin yürünebilirlik oranı, kişi başına düşen gelir oranı ve üniversite mezun sayısı ile karşılaştırılıyor.

Bir şehrin ne kadar yürülebilir olduğunu görmek için Lynch ve Leinberger “Yürünebilir Kentsel Alanlar”ı değerlendirmeye almışlar. Bu alanlar; insanların ev, ofis, okul, alışveriş ve restoranlara, araba kullarak değil, kamu taşıma araçları ile veya yürüyerek ulaşabildikleri alanları kapsıyor. Değerlendirme sonucunda ise bir şehrin ofis ve alışveriş alanlarının yüzde kaçının bu “Yürünebilir Kentsel Alanlar”a dahil olduğu hesaplanmış. Araştırmanın ortaya çıkardığı sonuca göre, ofis ve alışveriş mekanlarının ne kadar büyük bir bölümü Yürünebilir Kentsel Alanlara dahilse, o şehirdeki gelir düzeyi o kadar yüksek, üniversite mezunu sayısı da o kadar fazla oluyor. Washington, New York ve Boston, ABDnin en yürünebilir üç şehri. Bu üç şehirde kişi başına düşen gelir oranı, Yürünebilir Kentsel Alanları en az olan Tampa, Phoenix ve Orlandoya oranla yüzde 52 daha fazla. İlk üç şehirde, kişi başına düşen en yüksek gelir yılda 60 bin 500 dolar iken; son sırada yer alan üç şehirde 39 bin 700 dolar. 

Dünya