İngiltere

İngiltere AB üyeliğini referanduma götürecek

İngiltere, Jean-Claude Juncker yenilgisinden sonra Avrupa Birliğinden ayrılmayı tartışıyor. Başbakan David Cameron Cameron, AB üyeliğini referanduma götürmek istiyor.

Cameron, lideri olduğu Muhafazakar Partinin gelecek yılki genel seçimi kazanması halinde ülkesinin 1973ten bu yana sürdürdüğü Avrupa Birliği üyeliğini referanduma götürmek istiyor.

Avrupa Birliği nin reforma ihtiyacı olduğunu ifade eden Cameron, Brüksele fazla yetki verilmemesi gerektiğini savundu: “Avrupa seçimlerinde insanlar kıtada değişim için haykırdı. Onlar çok sinirli ve seslerini duyurmayı hak ediyor. İngiltere o insanların sesi olacak. Her zaman ilkelerimizin arkasında duracağız, ulusal çıkarlarımızı savunacağız ve sahip olduğumuz her şeyle önümüzdeki yıllarda Avrupa Birliğinde reform yapmak için mücadele edeceğiz. 2017 yılının sonunda İngilterenin geleceği konusundaki kararı ben, bu parlamento ya da Brüksel değil, İngiliz halkı verecek.”

Cameron, Avrupa Komisyonu Başkanlığına Junckerin getirilmesini engellemede başarısız olmuştu. Ülkede yapılan son kamuoyu yoklamalarına göre İngiliz halkının yüzde 47si Avrupa Birliğinden ayrılmak, yüzde 39u ise Birlikte kalmak istiyor.

TRT Haber