İki

İki ülkede toprak kayması, 66 ölü

Brezilya’da aşırı yağışların getirdiği heyelan felaketi 14 can aldı. Afganistan’da karların hızla erimesiyle toprak kayması yaşanan bir köyde 52 kişi öldü

Brezilya’nın kuzey bölgelerinde iki gündür etkili olan yağışlar toprak kayması felaketini beraberinde getirdi. Ülkenin kuzey batı eyaleti Bahia’nin başkenti Salvador’un iki semtinde meydana gelen heyelanlar apartmanları çökertti. Barro Banco ve Marotinho semtlerinde yaşanan heyelanlarda 14 kişi toprak altında kalarak can verdi. Meteoroloji yetkilileri ülkede son 20 yılın en şiddetli yağış sezonunun yaşandığını ve önceki gün 10 saat içersinde 15 günlük ortalama yağış oranı kadar yağmur yağdığını söylüyor. Salvador kentinin en büyük hastanesi San Antonio’da ise yağmur suları nedeniyle su baskını yaşandı. Yatalak hastalar ve tıbbi cihazlar güçlükle dışarı çıkarılarak hastane boşaltıldı.

Afganistan’da yeniden heyelan

Afganistan’da ise havaların aniden ısınmasıyla eriyen kar zemini çamurlaştırdı. Ülkenin kuzeydoğusunda, benzer felaketin geçen yıl da yaşandığı Badakshan bölgesindeki Girue- Bala köyünde toprak kayması meydana geldi. Çoğunluğu tek katlı evlerin çökmesiyle çamur altında kalan 25’i çocuk 52 kişi hayatını kaybetti.

Bedahşan Valisi, bölgenin vilayet başkentinden oldukça uzakta olması ve karayolunun kar yüzünden kapalı olması sebebiyle ulaşımın yalnızca helikopterle sağlanabildiğini ifade etti.

Bedahşan ülkenin en fakir vilayetlerinden biri. Baharın gelmesiyle karların erimesi bölgede toprak kaymasının sıklıkla yaşanmasına sebep oluyor. Geçtiğimiz sene Mayıs ayında yine aynı vilayette 350 kişi toprak altında kalarak ölmüştü.

Sabah