İhracatçılar

İhracatçılar krizsiz ülke arıyor

2015in ihracat açısından zor bir yıl olacağını söyleyen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, mart ayı ihracatında biraz iyileşme olduğunu açıkladı. Büyükekşi, “Ama artış şeklinde değil, düşüş oranı azaldı. Şubatta yüzde 13.5 düşmüştü, şu an yüzde 5 düşüş var, yani 13 Mart itibariyle… 8 puanlık bir iyileşme var” dedi.

Büyükekşi ihracatın birkaç ay içinde toparlanacağını belirterek, “Haziran ayında tekrar artışa geçer” diye konuştu.

‘İşimiz daha zor

Son yıllarda yumurtaları ayrı sepete koymak için pazar çeşitliliğini artırmaya çalıştıklarını hatırlatan Büyükekşi, şöyle devam etti: “Şimdi işimiz biraz daha zor. Rusya, Ukrayna, Suriye, Irak, Mısır, Libya gibi pazarlada sıkıntı var. Avrupada ise parite kaynaklı sorun var. İhracatçı kârını kaybediyor. Bu yalnızca Türk ihracatçısının değil tüm dünyanın sorunu.”

İhracatçının bu yıl ABye, ABDye, Kanadaya odaklanacağını söyleyen Büyükekşi, “ABDye ihracatta şubat ayında yüzde 16 artış var. Suudi Arabistana yüzde 17 artış, İrana yüzde 19 artış var. Yani kriz olmayan yerlere gideceğiz” dedi.

Ekonomisi iyi olan, büyüme trendini yakalayan ülkelere daha fazla odaklanacaklarını ifade eden Büyükekşi, “Yeni pazarlar bulmak gerek. Uzakdoğu, Güney Amerika ve Afrikanın da radarımızda olması lazım. Sıkıntılı yerlerden bu pazarlara kayıp bir an evvel ihracata ivme kazandırmamız lazım” diye konuştu.

Milliyet