Hızlı

Hızlı trenle 4 saat 15 dakikada Konya

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Konya – İstanbul Yüksek Hızlı Treninin (YHT), bugün sefere başladığını bildirdi. Seferler 1 hafta ücretsiz olacak.

Elvan, kavuşma günü anlamına gelen “Şeb-i Arus” törenleri öncesi gerçekleştirilecek açılışla Konya ve İstanbulun birbirine kavuşturulacağını ifade etti. Konya – İstanbul arası seyahat süresinin şu an otobüsle 10 – 11 saat, konvansiyonel trenlerle 13 saat sürdüğüne işaret eden Elvan, Konya – İstanbul hattıyla bu sürenin 4 saat 15 dakikaya düşeceğini belirtti.

2 seferle başlıyor

Konya – İstanbul YHTnin demiryoluna ilgiyi artıracağını vurgulayan Elvan, günde 2 gidiş, 2 dönüş olarak başlayacak YHTlerin Konyadan 6.10 ve 18.35te hareket edeceğini belirtti. Elvan, İstanbuldan (Pendik) 7.10 ve 18.30da hareket edecek YHTlerin, İzmit, Arifiye, Bozüyük, Eskişehir ve Konya güzergâhında çalışacağını kaydetti.

‘Erken bilet 42.5 lira…

YHTlerde erken bilet alan yolcuların 42.5 liradan başlayan fiyatlarla seyahat etme imkânına kavuşacağını vurgulayan Elvan, “Ekonomi tipinde tam biletle 85 lira, business tipi koltuk tipinde ise tam biletle 119 lira karşılığında seyahat edilebilirken genç, öğretmen, TSK mensubu, 60 – 64 yaş, basın mensubu, gidiş-dönüş bileti alan yolcular yüzde 20 indirimli olarak, 7 – 12 yaş arası ve 65 yaş üstü olan yolcular yüzde 50 indirimli olarak seyahat imkânı bulacak” diye konuştu.
Konya – İstanbul seferlerinin başlaması ile birlikte yolcuların Ankara – İstanbul YHTlerde sunulan ‘Plus hizmeti ile tanışacağını ifade eden Elvan, business ve ekonomi bölümünde seyahat eden yolcuların 15 lira karşılığında Sabah seferlerinde kahvaltı, akşam seferlerinde sıcak yemek alma imkânına sahip olacağını belirtti.

Milliyet