hicri takvim

HİTAM’dan geniş katılımlı hicri takvim çalıştayı…

Kısa adı HİTAM olan Hicri Takvim Araştırmaları Merkezi, yaklaşan 1437 hicri yeni yıl öncesi hicri takvimle ilgili çalıştay düzenledi.

İstanbul Üsküdar Gençlik Merkezi’nde 19 Zilhicce 1436 tarihinde gerçekleştirilen çalıştaya alanında uzman 70’e yakın akademisyen, ilahiyatçı, eğitimci ve iletişim bilimleri uzmanı katıldı.

Çalıştayda hicri takvimin tarihçesi, sosyal boyutu, iletişim alanları, ru’yet-i hilal (ayın gözlemlenmesi) ve hicri takvimin ibadetlerle ilişkisi konuları masaya yatırıldı.

Hicri Takvim Araştırmaları Merkezi Başkanı Erhan Bağ, HİTAM’ın hicri 1435 yılında kurulduğunu belirterek, “Gayemiz, İslam inancının gereği olan ibadetlerin vaktini belirleyen ay hareketleri ve hicri takvimin öneminin kolayca anlaşılması ve başta ibadet hayatımız, fiziksel ve ruhsal sağlığımız olmak üzere sosyal sağlık ve yaşamımızı etkileme potansiyelinin araştırılmasıdır” dedi.

Müslümanların kişisel hayat planlamalarında zaman algısını, değişim isteğini ve hicri takvim farkındalığını kamuoyunun gündemine taşımak istediklerini vurgulayan Bağ, HİTAM için belirledikleri vizyonu şu ifadelerle açıkladı:

“Özelde Müslümanların genelde ise tüm insanlık ailesinin hicri takvim ve ay hareketleri konusunu doğru bilgiye ve bilince ulaşması için araştırmalar yapmak, çağdaş anlayış ve iletişim araçlarıyla hicri takvimin önemini idraklere sunmak, uluslararası etkinliğe sahip bir kurum haline gelerek hicri takvimle ilgili dünyada farkındalık oluşturmak.”

Müslümanların onlarca yıldır aynı anda Ramazan ayına başlama, aynı anda bayrama girme ve aynı anda mübarek zamanları idrak etmede sıkıntılar yaşadığını kaydeden Erhan Bağ, bu durumun Müslümanlar arasında birlik, beraberlik ve muhabbet için olumsuz bir sonuç ortaya çıkardığını belirtti.

Çalıştaya katılan uzman ve akademisyenlerin moderatörü oldukları tartışma ve fikir paylaşım bölümleri ise şöyle:

– Tarihi ve sosyal boyutu ile hicri takvim kavramı

– Ru’yet-i hilal (ayın gözlemlemesi) ve ibadet zamanlarının belirlenmesi

– Değişim, zaman algısı ve hicri takvim

– İslam büyüklerinin dinin yaşanmasında zamana verdikleri önem

– Hicri takvim olgusunun iletişim bilimleri boyutu

Hicri 1437 yılı, 13 Ekim 2015 Salı günü akşam ezanıyla birlikte başlayacak.

Çalıştayla ve hicri takvimle ilgili detaylı bilgiye, Hicri Takvim Araştırmaları Merkezi’nin www.hicritakvim.orgsitesinden ve sosyal medya hesaplarından ulaşılabilmekte.