Hatalı

Hatalı ürünü geri çağıran yerli yok!

Dünyada sıkça başvurulan ‘hatalı ürünleri gönüllü geri çağırma uygulaması Türkiyede yerli firmalardan değil uluslararası firmalardan karşılık buldu.

Piyasaya sunulan bir ürünün bir risk oluşturması halinde tüketicilerin en kısa sürede bilgilendirilmesi ve ürünün piyasadan toplanması anlamına gelen ‘gönüllü geri çağırmayı gerçekleştiren firmalar arasında arasında Türk firmaları yok.

Sistem nasıl işliyor?

Bilindiği gibi tüketici ürünlerinin piyasa gözetimi ve denetimi görevi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülüyor.
Müdürlük, ürünün piyasaya arzı veya dağıtımı aşamasında veya ürün piyasada iken ilgili teknik düzenlemeye uygun olarak üretilip üretilmediğinin, güvenli olup olmadığının denetlenmesi veya denetlettirilmesinden sorumlu. Bu süreçte güvensiz olduğu tespit edilen ürün toplatılarak imha ediliyor.
Firma, bu süreçte ilan vermek durumunda. Buna göre, toplatılamadığı için imha edilemeyen veya düzeltilemeyen ürün, en son satışı yapan gerçek veya tüzel kişilerce ilan yoluyla geri çağrılıyor. İlan yükümlülüğü tamamlanan ürün için imha yükümlülüğü yerine getirilmiş sayılıyor. Ve geri çağrılan ürünlerin imha edilmesi gerekiyor.

Çocuk giyim firması düğme nedeniyle ceket topladı

Bir çocuk giyim firması haziran ayında, bebekler için zararlı olabileceği gerekçesiyle pembe ve kırmızı renkli bebek ceketlerini geri çağırdı. Konu hakkında açıklama yapan şirket, söz konusu ceketlerin üzerinde bulunan iki delikli düğmelerin iplerinin bir ihtimal bebek tarafından çekilebileceğini açıkladı. Bu şekilde ipten boşalıp düşen düğmeyi çocuğun ağzına atabileceği ve boğulma tehlikesinin olabileceğini bildiren firma, bu nedenle bu ceketlerin geri toplatılması kararı aldıklarını duyurdu.

Bir başka firma cibinliklerini çağırdı

Bir mobilya mağazası nisanda çocukların beşiklerini / yataklarını çevreleyen cibinliklerini geri çağırdı. Firma, bu ürünlerin beşik veya yatağın üzerine çekildiğinde çocuk ve bebeklerin boynuna dolanabileceği yönünde bildirimler aldığını belirtti. Açıklamasında, “Müşterilerimizin güvenliği ilk sırada yer aldığından, ilgili ürünleri geri çağırmayı ön görmüştür” denildi.

Milliyet