Hacılar

Hacılar Peygamber’in şehri Medine’de

Hac farizasını yerine getiren ve Mekke’deki ziyaretlerini tamamlayan Müslümanlar, Hz. Muhammed’e kucak açan Medine’ye gelmeye başladı.

Kurban Bayramı’nın ardından en yoğun günlerini yaşayan Medine-i Münevvere’ye kafileler halinde ulaşan hacılar, daha çok Peygamber Efendimiz’in hicretin ardından inşaatında bizzat çalıştığı Mescid-i Nebevi ve 10 bin civarında sahabinin mezarının bulunduğu Cennet-ül Baki’yi ziyaret ediyor. Gece ve gündüz ayrı güzelliğin yaşandığı bu mekanlarda Peygamber Efendimiz’in kızları, eşleri, oğlu İbrahim, torunu Hz. Hasan ile amcası Hz. Abbas’ın kabri yer alıyor.

Hz. Peygamber’in kabrine ev sahipliği yapan Hücre-i Saadet’i selamlayan Müslümanlar, kabri ile minberi arasında yer alan Ravza-i Mutahhara’da namaz kılıp dua ediyor. Özellikle vakit namazlarının ardından büyük yoğunluğun yaşandığı ve Yer yüzünde cennetten köşe olarak da adlandırılan alanda sıkışıklığın önüne geçmek için görevlilerin yardımıyla ibadetler gerçekleştiriliyor.

Hz. Peygamber’in yanı sıra Hz. Ömer ve Hz. Ebubekir’in kabirlerinin de yer aldığı Mescid-i Nebevi, bu özelliğiyle Mekke’deki Mescid-i Haram’ın ardından Müslümanlar açısından en kutsal mekanların başında geliyor.

Uhud savaşı ve mescitler

İslam tarihi açısından büyük önem taşıyan Uhud ve Hendek savaşlarının yapıldığı yerler ile İslam’ın ilk mescidi Kuba ve kıble olarak Kabe’nin tayin edildiği Kıbleteyn Mescidi de hacıların görmek için heyecan duyduğu mekanlar arasında yer alıyor.
Medine’ye 5 kilometre uzaklıktaki Uhud Dağı’na giden hacılar, burada Hz. Muhammed’in amcası Hz. Hamza’nın da aralarında bulunduğu Uhud şehidi 70 sahabenin kabrini ziyaret ediyor.

Uhud Savaşı sırasında stratejik önemi haiz Okçular Tepesi’ne çıkan hacılar, bu savaşın İslam ve Müslümanlar açısından önemini bir kez daha tefekkür etme fırsatı buluyor.

İlk hacılar yurda döndü

Kutsal topraklarda hac vazifelerini yerine getiren hacılar, yurda dönmeye başladı. Suudi Arabistan Havayolları’nın tarifeli seferiyle dün öğlen saatlerinde Cidde’den İstanbul’a gelen yaklaşık 200 hacı Atatürk Havalimanı’nda yakınları tarafından karşılandı. Bir süre yakınlarına sarılarak gözyaşları içinde hasret gideren hacılar, mutluluklarını Allah herkese nasip etsin sözleriyle ifade etti.

AA