EPDK

Güneş Lisansı için 496 başvuru geldi

Güneşe dayalı elektrik üretim lisansı başvuruları tamamlandı. Toplam 496 adet başvuru kabul edildi. Bu başvuru sahiplerinin projelerinin toplam büyüklüğü 9 bin MW`ye yakın. Ancak sadece 600 MW`lik lisans verileceği için bazı bölgelerde lisans için yarışmalar açılacak. 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu`nun (EPDK) güneş enerjisine dayalı elektrik üretim lisansı başvurularını aldı. 10-14 Haziran 2013 tarihleri arasındaki başvurular için EPDK çalışanları yoğun bir mesai yaptı.
10-14 Haziran döneminde EPDK`nın uyarılarına rağmen, pek çok istekli, başvurusunu son güne bırakan istekli sayısı tam 275 olarak kaydedildi. 218 başvuru, 13 Haziran 2013 tarihinde yapılırken, 12 Haziran`da 53 lisans başvurusu geldi.
EPDK`ya yapılan güneş enerjisine dayalı üretim lisansı başvurularının öngördüğü toplam kurulu güç de ortaya çıktı. 496 adet başvuru yapılırken, EPDK`nın 600 MW ile sınırlandırdığı toplam kurulu güç için 8900 MW`ye yakın başvuru gelmesi,bazı sahalarda istekliler arasında yarışma yapılacağını ortaya koydu.
Başvuru sahipleri kendilerine verilen barkot numarası ile web üzerinden işleminin ne aşamada olduğunu takip edebilecek EPDK, toplam kurulu gücü 600 megavat olacak üretim tesisleri için yapılan başvuruları en kısa sürede yarışma aşamasına getirilecek. Yarışma sonunda yapılacak güneş enerjisi yatırımları netleşecek.