Günde

Günde kişi başı 40 gram ekmek israf oluyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, günde kişi başı 40 gram ekmek israf edildiğini belirterek, ekmek israfının her geçen gün arttığını ve yıllık 3 milyar lirayı aştığının altını çizdi.

İsrafın ekonomik boyutunun çok yüksek bir seviyeye ulaştığına işaret eden Palandöken, yazılı açıklamasında, Kişi başı günlük 40 gram ekmeğin israf edildiği kayıtlarda görülmektedir. Bu da ekmek israfını önlemek için çok yönlü çalışmaların yapılmasının kaçınılmaz olduğunu göstermektedir. Bu açıdan kamu spotları israfın önlenmesi bakımından önemli katkı sağlamaktadır. dedi.

Ülke nüfusunun 76 milyonu geçtiğini ve yıllık israf edilen ekmeğin ekonomik değerinin 3 milyarı aştığının altını çizen Bendevi Palandöken, şöyle dedi:

Kişi başı ekmek israfı günlük 40 grdır. Bu miktar az gibi gözükse de ülke nüfusu göz önünde bulundurulduğunda israfın yıllık ekonomik boyutu, ekmeğin 2,80 TL olan kg birim fiyatından hareketle 3 milyarı geçmektedir. Toplum olarak israf önlemek için bayat ekmekleri peksimet ve birçok tatlının ana maddesi olarak kullanırsak bu israf yarı yarıya kadar düşer. dedi.

Millî Gazete