Gümrükte

Gümrükte rüşvete son

Gümrükler, devletin yakın takibine giriyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, sınır kapılarındaki suistimallerin önlenmesine yönelik yeni yapılanmaya gidileceğini açıkladı.

Canikli, Gümrük sahaları ve memurların çalıştığı tüm alanlara kamera yerleştireceğiz. Bu sistem sıfır kör noktayla çalışacak dedi. Gümrük memurlarına yönelik Pasaport arasına rüşvet konuluyor, sonra içeride dağıtılıyor şeklindeki iddiaların da inceleneceğini söyleyen Canikli, kapıların yenileneceğini açıkladı.

Bakan Canikli, şu anda Türkiye’ye giren mallarda yüzde 5, çıkanlarda ise yüzde 1’lik x-ray kontrolü yapıldığını, hedeflerinin bu oranı yüzde 100’e çıkarmak olduğunu ifade etti. Görüntülerin daha sonra merkezde ikinci bir incelemeden geçirileceğini anlatan Nurettin Canikli, ilk aşamada dört gümrük kapısına kamera sistemi yerleştirileceğini vurguladı.

Yeni yapılanmayla gümrüklerdeki altı ayrı noktada yapılan aramalar bire indirilip işlemler hızlandıracak. Canikli, sistemi şöyle anlattı: En fazla silah ve elektronik eşya kaçakçılığı ile karşılaşıyoruz. Yeni sistemde araca kontrolden geçtiğine dair bir çip takılacak. Son noktaya geldiğinde çip varsa yoluna devam edecek. Kapılarda free-shop bölümlerini ayırıyoruz. Gelen ve giden ayrı yerlerde olacak. Tüm gümrük kapıları buna göre yenilenecek. İlk uygulama Kapıkule ve Sarp’ta yapılacak.

Sabah