Gümrük kapılarında oy verme işlemi başladı

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler, genel seçimler için Edirne’nin Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli ve Pazarkule, Kırklareli’nin Dereköy gümrük kapılarına gelerek, oylarını kullanmaya başladı.

Gurbetçiler, genel seçimler için Kapıkule Sanır Kapısı’na konulan sandıklarda oy kullanıyor. Kapıkule’de bir geliş, bir de çıkış olmak üzere iki peronda oy kullanılabiliyor. Edirne Merkez İlçe Seçim Kurulu yetkililerince sınır kapısının pek çok yerine asılan afişlerde, yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin oy kullanma işlemleri anlatılıyor. Seçim kurulu yetkilileri de seçmenleri bilgilendiriyor.

Bulgaristan’a açılan gümrük kapılarından Kapıkule’ye 3, Hamzabeyli’ye 1, Dereköy’e 1, Yunanistan’a açılan gümrük kapılarından İpsala’ya 1 ve Pazarkule’ye de 1 sandık konuldu.

Gümrük kapılarında saat 08.00’de başlayan oy verme işlemi, 7 Haziran Pazar saat 17.00’de sona erecek.

Gurbetçi sezonu olmadığı için gümrük kapılarında oy verme işlemlerinde yoğunluk beklenmediği kaydedildi.

Genel seçimler için ilk oy Avustralya’da kullanıldı

Avustralya’da yaşayan gurbetçiler, 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için saat farkı nedeniyle yurtdışında ilk oy kullanan vatandaşlar oldu.

Genel seçimler için yapılan oy verme işlemleri, Kanberra Büyükelçiliği, Melburn ve Sidney başkonsolosluklarına konulan sandıklarda başladı.

Yerel saatle 10.00’da başlayan oy verme işlemi, 19.00’da sona erecek. Yurtdışında yaşayan Türk seçmenler için oy verme işlemi 31 Mayıs’ta sona erecek.

AA