Grip

Grip salgını nedeniyle 39 kişi hayatını kaybetti

Gripte her yıl dönem dönem artışlar yaşandığını anımsatan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, buna 2013ün kasım ve aralık, 2014ün de ocak ve şubat aylarını örnek gösterdi. Bu yıl benzer yoğunlukta bir dönem yaşanmadığını söyleyen Müezzinoğlu yine de son 15-20 gündür grip vakalarında sayısal bir artış gözlemlendiğini belirtti.

Bu artışa rağmen şu an ek bir tedbire ihtiyaç olmadığını savunan Müezzinoğlu, günlük ortalama 60 hastayı yatarak tedavi ettiklerini belirterek, “Son 2 gündür yatışlarda da düşüş başladı. O pik dönemi bitti ve inişe geçti” dedi.

Müezzinoğlu, grip vakalarında son iki gündür azalma görüldüğünü belirterek, Grip salgını dolayısıyla toplam kaybedilen vaka sayısı bugün itibariyle 39’dur. Kaybettiğimiz vakalardan 5 tanesi influenza B virüsü teşhisiyle, 4 tanesi H3N2 virüsü nedeniyle ve 30 tanesi de H1N1 virüsü dedi.

Açıklamasının devamındaysa, Ama bu vakalar yalnız grip enfeksiyonu nedeniyle kaybedilmiş vakalar değildir. Bu vakaların bir kısmında kronik akciğer hastalığı olan, bir kısmında böbrek yetmezliği, bir kısmında karaciğer yetmezliği ve bunların üzerine ilave bir gribal enfeksiyon nedeniyle kaybettiğimiz vakalar bugün itibariyle 39’dur. ifadelerini kullandı.

Bakan Müezzinoğlu, bu koruya ilişkin son verileri kapsayan detaylı açıklamayı 25 Mart Çarşamba günü yapmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

TRT Haber