Gıda

‘Gıda ve ilaçta kriz olmaz’

Rusya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sergey Katırin, Türk şirketlerinin Rusyada yaşanan ekonomik krizi fırsata çevirme şansına sahip olduğunu söyledi.

Katırin, Rusyadaki ekonomik kriz ortamında Türk şirketlerinin durumu ve Türk Akımı projesine katılımı gibi konularda değerlendirmelerde bulundu.

Katırin, Rusya ile Batı ülkeleri arasında karşılıklı yaptırımların sürdüğü bir ortamda, Türk şirketlerinin ilgi alanında bulunan tekstil, gıda, kimya, ilaç ve inşaat sektörlerinde boşluklar oluştuğunu belirtti.

Bu sektörlere kriz dönemleri de dahil her zaman ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Katırin, “Türk şirketlerin bu boşlukları doldurarak Rusya pazarından daha büyük pay kapma şansına sahip” ifadelerini kullandı.

Katırin, “Kriz olsa da olmasa da insanlar gıda, giysi ve ilaç almaktan vazgeçmeyecek. Yaşamak için yer lazım, bu nedenle yeni evlerin inşası da duracak değil. Bu alanlarda Türk İş dünyasının her zaman önemli bir ağırlığı olmuştur. Bu nedenle mevcut durum, Türk şirketlerinin Rusyada daha da büyümesine katkı sağlıyor” dedi.

Katırin, Rusyadan Türkiyeye inşa edilecek yeni doğalgaz hattının, Türk şirketleri için yeni projeler oluşturacağı görüşünü aktardı.

Milliyet