vergi

Gelir Vergisi’nde yeni sınır

Gelir Vergisi reformu daha önce istisna kapsamında olan veya sadece stopaj ödeyerek beyanname vermeyen yıllık 160 bin lira ve üzerinde kazanan 126 bin mükellefinin de gelir vergisi dilimlerinde vergilendirilmesini sağlayacak.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek artık 160 bin liranın üzerinde gelir elde edenlerin beyanname vereceklerini açıkladı ve şu anda bu kapsama giren 126 bin kişinin olduğunu dile getirdi.

Şimşek, yeni Gelir Vergisi reformunun ayrıntılarını açıkladığı toplantıda, mevcut gelir vergisinde kimlerin istisna olduğunun sayfalarca yazıldığını belirterek, yeni reformda haklarında düzenleme olmayanlar için istisnanın kaldırılmış olacağını söyledi. Şimşek, bu mükelleflerin gruplandırılabileceğini belirterek, buna örnek olarak senaristleri verdi. Bu durumda yazar, oyuncu ya da futbolcular bir grup olarak belirlenebilecek. Bu kişiler kazançları üzerinden önce stopaj ödeyecekler sonra da 160 bin lira aşılıyorsa kendi gelir grubuna göre vergilendirilecekler. Böylece Gelir Vergisi Kanunu’nun 18. maddesinde muaf tutulan meslek grupları bundan sonra belli bir eşikle beyannameye tabi tutulacaklar.