Gazzenin

’Gazze’nin tüm meseleleri önemli’

Filistin uzlaşı hükümetinin, Gazzedeki maaş ve elektrik krizi başta olmak üzere bölgenin karşı karşıya kaldığı problemleri çözmek için yoğun çaba harcadığı belirtildi.

Gazzede düzenlenen bakanlar kurulu toplantısında, İsrail ablukası altında olan bölgede, memur maaşlarının ödenmesi ve elektrik sıkıntısının çözüme kavuşturulması gibi öncelikli meseleler ele alındı. Toplantının ardından basın açıklaması yapan Çalışma Bakanı Memun Ebu Şehla, hükümetin, Gazzedeki sorunların çözümü için yoğun çaba harcadığını belirterek, “Gazzenin tüm meseleleri, uzlaşı hükümeti için son derece önemli. Hükümet bu sorumluluk bilinciyle hareket etmektedir” dedi.

Bayındırlık ve İskân Bakanı Mufid el-Hasayine de “Gazzedeki eski Filistin hükümetine bağlı çalışanların maaşlarının ödenmesi ve bölgedeki elektrik krizi” başta olmak üzere bölgenin karşı karşıya kaldığı tüm sıkıntıların kısa sürede çözüme kavuşturulacağını söyledi.

Hamas ve Fetih arasında 23 Nisanda varılan milli mutabakat çerçevesinde 2 Haziranda Rami el-Hamdallahın Başbakanlığında uzlaşı hükümeti kurulmuştu.

Öte yandan Gazzedeki eski Filistin hükümetine bağlı sağlık sektörü çalışanları maaşlarının ödenmemesine tepki göstermek için eylem düzenledi. Doktor ve hemşirelerden oluşan bir grup, BM Yüksek Temsilcisinin ofisinin önünde bir araya gelerek, maaşlarının ödenmemesini protesto etti. Gruptakiler, “250 bin memuru aç bırakmaya hayır”, “Memurların hakkı müzakereye açık değil”, “Gazzedeki sağlık sektörünü kurtarın” yazılı dövizler açtı.

Millî Gazete