Fiyatı

Fiyatı artınca saman ithalatının önü açıldı

Türkiye bir yıl aradan sonra yeniden saman ithalatına hazırlanıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sap ve saman ithalatı yapılacak gümrük kapılarını belirleyerek 81 İl Müdürlüğüne, hayvancılıkla ilgili kurumlara ve birliklere bildirdi.

Kuraklık ve aşırı yağış nedeniyle bitkisel üretimde özellikle de hububat ürünlerinde meydana gelen zarar saman üretimini de düşürdü. Samanın kilosu 40 kuruşa kadar çıktı. Bakanlık fiyat artışını önlemek ve ihtiyaç duyulan samanı ithal etmek üzere çalışma başlattı. İthalatta kullanılacak gümrük kapıları açıklandı.

Dana ithalatı da açılabilir endişesi 

Saman ithalatının arkasından dana ithal edilmesinden endişe duyduklarını belirten hayvancılık sektörü temsilcileri, dana ithalatı için belli kesimlerin lobi çalışması yaptığını ifade etti. Sektör temsilcileri, “Bakanlık ithalat olmayacak diyor. Ama biz endişeliyiz. Türkiyede yaklaşık 2 milyon dana var. Bu piyasanın ihtiyacını karşılamaya yeter. Ama birileri et fiyatındaki artışı bahane ederek ithalatın açılmasını istiyor. Toplum saman ithalatına odaklanırken dana ithalatı yapılacak endişesi yaşıyoruz” görüşünü dile getirdiler.

Dünya