Fırtına

Fırtına ve soğuk hava uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden edinilen bilgilere göre hava sıcaklığı mevsim normallerinin altında seyredecek. Güney Ege’nin güneyi için fırtına uyarısı yapıldı.

Yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin büyük bölümünde beklenen yağışların; Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Bingöl, akşam saatlerinden sonra Hatay’ın kıyı kesimleri, Osmaniye ve Adana’nın doğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu, Batı Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile İç Anadolu’nun kuzeydoğusunda karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının ülke genelinde 2 ila 5 azalarak, mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Bingöl, akşam saatlerinden sonra Hatay’ın kıyı kesimleri, Osmaniye ve Adana’nın doğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden oluşabilecek olumsuzluklara karşı (ani sel, yerel dolu yağışı, yerel su baskını, ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Güney Ege’nin güneyinde (Marmaris-Kaş arası) fırtına bekleniyor!

Halen kuzey ve kuzeybatıdan esmekte olan rüzgarın öğle saatlerinden sonra kuvvetini artırarak 6 ila 8 yer yer 9 kuvvetinde fırtına ve kuvvetli fırtına (50-75 km/saat yer yer 90 km/saat) şeklinde esmesi beklenmektedir. Fırtınanın perşembe akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi tahmin edilmektedir.

Bolu Dağında kar yağışı

Bolu Dağında dün kar yağışı aralıklarla etkili oldu. Yeşil alanlar beyaza bürünürken karın asfaltta tutmaması nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşanmadı. Kar yağışının yoğunlaştığı zamanlarda görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle araçlar yavaş ilerlemek zorunda kaldılar.

Mayıs ayına bir hafta kala yurdun bazı kesimlerinde kar yağışı görüldü. Doğal güzellikleriyle ünlü Abant Tabiat Parkı’nda kar yağdı. Abant’ta sabah saatlerinde etkili olan yağmur, hava sıcaklığının düşmesiyle yerini kara bıraktı. Tatilciler, nisan ayının son günlerinde yağan karla tabiat parkının beyaz örtüye bürünmesinin şaşkınlığını yaşadı.

Milliyet