Fındık

Fındık değerini 3’e katladı!

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, yeşil altın olarak bilinen ve Türkiye’nin önemli ihraç ürünlerinin başında gelen fındığın fiyatında çok ciddi artışın yaşandığını belirtti.

Fındığın bu yıl altın yılını yaşadığını vurgulayan Cörüt, Geçen mart ayının son günlerinde don felaketiyle karşı karşıya kalmıştık. 30 Mart öncesi serbest piyasada kabuklu fındığın kilogramı 5 ile 6 lira arasında değişiyordu. Zirai donla fındık fiyatı birden yükselmeye başladı. İlk günlerde fındık fiyatının ciddi boyutlarda artış göstereceğini bizler de tahmin edememiştik. Donun etkisi anlaşılmaya başlandıktan sonra serbest piyasada kabuklu fındığın fiyatı ekim itibarıyla 3 katına çıkarak 15 liraya kadar yükseldi ifadelerini kullandı.

Fındık fiyatının daha da artacağına inandıklarını aktaran Cörüt, Fındık fiyatları dünya tarihinde ilk defa bu seviyelere kadar çıktı. Fiyatlar rekor üzerine rekor kırıyor. Çünkü rekolte çok düşük. Üreticinin elinde yok denecek kadar az ürün var dedi.

Bir iki ton fındık üreten bir çiftçinin bu sezon 200-300 kilogram fındık üretebildiğine değinen Cörüt, Bu nedenle fındık yok. Arz talep durumuna göre fiyatlar da yükseliyor. Biz fiyatların bu seviyelerde kalacağını beklemiyoruz. Gelişmeler gösteriyor ki kabuklu fındığın kilogramı çok kısa sürede 20 lirayı bulacak diye konuştu.

Star