Filistin

Filistinliler, 65 yıldır topraklarına dönmeyi bekliyor

Filistinliler, ‘nakba-felaket günü’ olarak adlandırdıkları İsrail’in Filistin topraklarını işgalinin 65. yıldönümünü anıyor.
Batı Şeria’dan Gazze’ye, dünyanın dört bir yanındaki yüz binlerce Filistinli, düzenledikleri farklı etkinliklerle işgale karşı sesini yükseltmeye çalışıyor. Başta Kudüs olmak üzere Batı Şeria’nın Ramallah, Nablus, Tulkarim, Kalkilya, Beytüllahim ve Eriha kentlerinde gösteri yapan Filistinliler, işgali ve felaketi 65 mum yakarak, 65 saniye boyunca siren çalarak andı. İsrail polisinin bazı göstericilere müdahalesi sonucu bazı Filistinliler yaralanırken Mescid-i Aksa’nın bulunduğu Harem-i Şerif bölgesine giren Yahudi fanatiklerle Filistinliler arasında kısa süreli çatışmalar yaşandı. 19. yüzyılın sonlarından itibaren Filistin’deki işgalci İngiliz birliklerinin yardımıyla bölgeye göç ettirilen Yahudiler, 1948 yılında bağımsızlıklarını ilan ederek İsrail devletini kurdu. Bağımsızlık ilanı ve sonrasında Filistin nüfusunun yaklaşık üçte ikisi topraklarından kovuldu.
Önceki akşam Filistin televizyonundan halka hitap eden Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistinlilerin bağımsız bir devlet kurma hakkının tüm dünya devletlerince kabul gördüğünü belirtti. Abbas, konuşmasında, bölünmemiş Kudüs’ün ezeli ve ebedi başkentleri olduğunu da tekrarladı. İsrail ve Filistin arasında 1990’lı yıllarda başlayan barış görüşmeleri, aşırı sağcı Binyamin Netanyahu hükümetinin işbaşına gelmesiyle son iki yılda tamamen durma noktasına geldi. Barış görüşmelerinin sekteye uğramasında İsrail’in devam ettirdiği Yahudi yerleşim birimi inşaatları birincil rol oynuyor. Filistinliler, barış görüşmelerinde, topraklarından edilen Filistinlilerin geri dönmesini, başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti kurulmasını ve İsrail’in 1967 sınırlarına çekilmesini şart koşuyor.
Filistin İstatistik Bürosu’na göre İsrail devletinin kurulduğu 1948 yılında 1.300 Filistin köy ve kasabasında 1 milyon 400 bin Filistinli yaşıyordu. İşgal ile birlikte 800 bin Filistinli topraklarından kovularak başka yerlere göç etmek zorunda kaldı. İşgal süresince 774 Filistin köy ve kasabası İsrail tarafından işgal edilirken 531’i de tamamen yakılıp yıkıldı. Büroya göre 2012 sonunda dünyadaki Filistinlilerin nüfusu 11,6 milyona ulaşırken, bunların yaklaşık yüzde 45’ini vatanlarının dışında yaşamak zorunda olanlar oluşturuyor. Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği’ne göre topraklarını terk etmek zorunda kalanların yüzde 59’u Lübnan, Suriye ve Ürdün’de, yüzde 17’si Batı Şeria’da ve yüzde 24’ü de Gazze Şeridi’nde yaşıyor.