Filistinli

Filistinli çocuklar işçi olarak çalıştırılıyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Filistinli çocukların Batı Şeria’da İsrail yerleşim birimlerindeki çiftliklerde tehlikeli koşullarda ve düşük ücret karşılığında çalıştırıldığını bildirdi.

Örgütün 76 sayfalık raporunda, Filistinli çocukların, çiftliklerde büyük bölümü ihraç edilen zirai ürün yetiştirmek, toplamak ve paketlemek için kullanıldığı, çocukların düşük ücret karşılığında ve uluslararası standartların ihlali anlamına gelen tehlikeli koşullarda çalıştırıldığı belirtildi.

Bazı çiftliklerde sıklıkla aşırı sıcaklarda 11 yaşındaki çocukların bile çalıştırıldığına işaret edilen raporda çocukların ağır yükler taşıdığı, tehlikeli tarım ilaçlarına maruz kaldığı, ayrıca bazılarının işten kaynaklanan yaralanmalar veya hastalıklarda tedavi masraflarını kendileri karşılamak zorunda kaldığı kaydedildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW), Ortadoğu yetkilisi Sarah Leah Whitson raporla ilgili açıklamasında İşgal ile birlikte bölgeye yerleştirilen İsrailliler, Filistinli çocukları çalıştırarak haklarını ihlal etmektedir dedi.

1967’den beri Filistin topraklarını işgal eden ve kendine yerleşim alanı açan İsrail, savaş şartlarından dolayı zor durumda bulunan Filistinlileri inşaat ve tarım işçisi olarak düşük ücret karşılığında çalıştırıyor.

Millî Gazete