Filistin

Filistin uzlaşısı, İsrail’i korkutuyor

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, “İsrail, uzlaşı hükümetinin kurulması durumunda bizimle ilişkileri kesme niyetinde olduğunu bildirdi” dedi. Ramallah kentindeki Filistin yönetimi merkezinde Filistini destekleyen Fransalı bir gruba hitaben konuşan Abbas, “Filistin uzlaşı hükümeti pazartesi günü yemin edecek. İsrail, uzlaşı hükümetinin kurulması durumunda bizimle ilişkileri kesme niyetinde olduğunu bildirdi. Biz adım adım ilerleyeceğiz, İsrailden gelen her adıma karşılık verilecek” ifadelerini kullandı.

İsrailin, Filistinli esirlerin 4. grubunu serbest bırakması halinde barış müzakerelerini 9 ay daha uzatmaya hazır olduklarını ifade eden Abbas, şunları söyledi: “Barış görüşmelerinin ilk üç ayında sınırların belirlenmesi ve yerleşim politikalarının durdurulması olacak. Filistin devletini istiyoruz, dünyada sınırları belli olmayan tek ülke İsraildir. İsrail, Filistin devletiyle barış sağlarsa 57 Arap ülkesiyle barış sağlamış olur. Ancak İsrail, işgale, yerleşim birimlerine ve öldürmeye ısrarla devam ediyor.” Hamas ve Fetih arasında uzun süren ayrılık döneminin ardından 23 Nisanda milli mutabakata varılmış, ulusal uzlaşı hükümeti kurulması için görüşmelere başlanmıştı. Uzlaşı hükümeti ilanının, görüşmelerin uzaması nedeniyle ertelendiği duyurulmuştu.

Refah Sınır Kapısı umre için açıldı

Mısır, Gazzenin dış dünyaya açılan tek kapısı Refah Sınır Kapısını umre ziyaretçileri için 2 günlüğüne açtı. Gazzedeki Sınır Kapıları İdaresi Müdürü Mahir Ebu Subhe, Mısır makamlarının, Refah Sınır Kapısını, umreye gidecek yaklaşık 800 kişi ile umreden dönenlerin geçişi için 2 günlüğüne açtığını belirtti.

Refah Sınır Kapısının umreciler için her iki yönde açıldığını ifade eden Subhe, açılan sınır kapısından hasta, öğrenci ve yabancıların yararlanmayacağını, geçiş yapmak için 15 bin kişinin beklediğini söyledi.

Mısır yönetimi, 3 Temmuz 2013teki darbenin ardından, İsrailin ablukası nedeniyle Gazzenin dünyayla tek bağlantı noktası durumundaki Refah Sınır Kapısından geçişlere, istisnai durumlarda ve süre sınırlaması koyarak izin veriyor.

Mısır yönetimi son olarak 4 Mayısta Refah Sınır Kapısını umre ziyaretçileri için açmıştı.

Millî Gazete