Enerjide

Enerjide tarihi anlaşma

Türkiye, enerjide küresel konumunu tarihi 2 anlaşmayla güçlendirdi. TPAO Şahdeniz’de yüzde 19’la ikinci büyük ortak olurken, BOTAŞ’ın TANAP’taki payı yüzde 20’den yüzde 30’a çıktı

İstanbul, Türkiye’yi enerjide önemli bir kavşak haline getirecek iki tarihi anlaşmaya ev sahipliği yaptı. “Şahdeniz Doğalgaz Üretim Sahası ve TANAP Projesi Türkiye’nin Ortaklığı”na ilişkin imza töreninde BOTAŞ’ın TANAP’ta yüzde 20 olan payı 30’a çıkarıldı. TPAO’nun Şahdeniz sahasındaki payı da yüzde 9’dan 19’a yükseldi. TANAP ile Azeri gazını Batı pazarlarına taşıyacak olan Türkiye, gazın kaynağında da hak sahibi olacak. Azerbaycan’ın en büyük doğalgaz sahalarından biri olan Şahdeniz 2’den çıkarılacak gazın 2019’dan itibaren TANAP ile Türkiye’ye, buradan da Avrupa’ya ulaştırılması planlanıyor. Türkiye, yıllık 16 milyar metreküp gazın 6 milyarını iç tüketiminde kullanacak. 10 milyar metreküp ise Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TAP) ile Avrupa’ya taşınacak.

Proje kapsamında, Türkiye-Gürcistan sınırından Türkiye-Yunanistan sınırına kadar olacak Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP), başlangıçta 10 milyar metreküpü Avrupaya, 6 milyar metreküpü ise Türkiyeye olmak üzere yıllık 16 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatı yapacak. İlk safhası 2018’de tamamlanması öngörülen projede, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR yüzde 80, BOTAŞ ve TPAO ise yüzde 20 paya sahip. Türkiye ve Avrupa bölgesinin enerji güvenliği için büyük önem taşıyan anlaşmayla, Türkiyenin hem Şahdeniz konsorsiyumdaki hem de TANAP’taki payının artırılması bekleniyor.

Sabah