Enerjide

’Enerjide kimin için büyüyoruz?’

Son yıllarda Türkiyenin, bölgesel bir enerji merkezi haline gelmeye adaylığı konuşuluyor. Böylesi bir hedefin hayata geçirilmesi için de buradan geçen ve geçecek hampetrol ve doğalgaz boru hatları ile elektrik şebekesinin çevre ülkelerle entegrasyonu önem taşıyor. Aynı zamanda gerek Türkiyenin artan kendi elektrik ihtiyacını, gerekse bölge ülkelerinden bazılarının elektrik açığını kapatmaya yönelik santral ve iletim şebekesi yatırımları büyük önem taşıyor.

Bu alana ciddi yatırımlar yapılıyor, yapılacak. Buralarda ciddi teknoloji ve teçhizata ihtiyaç var. Bunların ne kadarını Türkiye kendi birikimiyle üretebiliyor derseniz cevap kısa: Maalesef çok azını… 

Boru hatları yapılıyor gelişkin bir çelik boru sektörünüz olduğu halde buradan yeterli payı alamıyor. Termik santral kuruyorsunuz, gaz ve buhar türbinleri yabancılardan. Rüzgar santralleri kuracaksınız türbinler ve yazılımlar dışarıdan. Güneş santralleri kuracaksınız, panel, hücre ve yazılım yine ülke dışından. Enerji merkezi olmaya aday bir ülkeden ne beklenir? Bu role uygun bir altyapıya ve iş yapma kültürüne sahip olmasını değil mi?

Bu durumda sizin ekonominiz kendi vatandaşınız için mi büyüyecek yoksa başka ülkelerin sanayi ve teknoloji altyapılarını daha da geliştirmek için mi? 

Tabii ki ortada bir büyüme yaşanacaksa herkes bir şekilde bundan pay alacaktır. Ancak bu pastanın bölüşümünde kendi ülkenize, kendi insanınıza iyi bir dilim bırakamayacaksanız çok yazık olur.

Bu nedenle, konuya ilişkin politikaların ciddi ciddi gözden geçirilmesinde yarar var. Artık bu alanda sabit yabancı sermaye yatırımlarının artırılmasına mı odaklanırsınız, ülkede ar-ge çalışmalarının ciddi ürünler vermesine mi yoğunlaşırsınız bilemiyorum.

Bildiğim bir şey varsa, bunlar yapılmadığı takdirde daha çok boşa kürek çekmeye devam ederiz.

Mehmet KARA / Dünya Gazetesi